14 maja, 2024
Okresowe badania piersi - jakie wykonywać?

Jak często powinnam badać swoje piersi – opinie lekarzy

Podczas ciąży i laktacji, piersi ulegają wielu zmianom. Lekarz będzie używał palców, aby wyczuć wszelkie zmiany i może pobrać próbkę wydzieliny z piersi, aby obejrzeć ją pod mikroskopem. Proces ten może zakończyć się wykonaniem dodatkowej biopsji.

Podczas ciąży i laktacji, pierś przechodzi wiele zmian

Podczas ciąży i laktacji, pierś przechodzi wiele zmian, w tym wzrost wielkości, zmianę w odczuwaniu oraz rozwój sutków i gruczołów Montgomery’ego. Rozwija się również wydatny system kanalików. Oprócz tych zmian, w piersi następuje również wzrost przepływu krwi, przez co żyły w piersi stają się ciemniejsze.

W przygotowaniu do laktacji gruczoł sutkowy ulega hiperplazji kanalików i pęcherzyków płucnych. Dzieje się tak dlatego, że progesteron wpływa na różnicowanie się akaryny. Wydzielanie progesteronu w piersi wzrasta w czasie ciąży od trzech do trzystu miligramów na dobę, co stymuluje produkcję komórek produkujących mleko. Ponadto zwiększony poziom progesteronu hamuje aktywne działanie wydzielnicze prolaktyny.

Samobadanie piersi

Chociaż lekarze nie zalecają częstego samobadania, ważne jest, aby poznać własne ciało i rozpoznać zmiany w piersiach. Pomoże Ci to we wczesnym wykryciu raka piersi. Możesz włączyć samobadanie do swojej codziennej rutyny, np. badać piersi przed pójściem spać lub po prysznicu. Zapoznając się z kształtem i konsystencją swoich piersi, możesz zauważyć zmiany i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli masz regularną miesiączkę, możesz wykonywać samobadanie co miesiąc. Zacznij od piersi, które znajdują się powyżej obojczyka i przesuwaj się w kierunku sutka. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać tego badania, poproś kogoś o pomoc.

Mammografia

W celu zapobiegania rakowi piersi większość organizacji zaleca wykonywanie corocznych lub półrocznych badań mammograficznych. Niektóre organizacje odradzają jednak ten zabieg starszym kobietom. American Cancer Society zaleca rutynowe badania przesiewowe, o ile kobieta cieszy się dobrym zdrowiem. Dla kobiet w wieku 50 lat i starszych USPSTF zaleca mammografię co dwa lata.

Comiesięczne samobadanie piersi może pomóc kobietom lepiej poznać swoje piersi. Zajmuje ono tylko pięć minut i powinna je wykonywać każda kobieta. Badanie mammograficzne może pomóc w wykryciu raka piersi we wczesnym stadium i uratować życie kobiety. Mammografia pozwala wykryć nawet niewielkie guzy, a badania przesiewowe mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 50 procent. Chociaż mammografia jest na ogół bezbolesna, naraża kobiety na fałszywie dodatnie wyniki badań i nadmierną diagnozę biologicznie łagodnych zmian.

W badaniu piersi, badający bada tkankę piersi poprzez dotykanie jej opuszkami palców. Zbada również wydzielinę z sutka, aby stwierdzić, czy jest ona wyrażona. Badający położy swoje dłonie na piersi po każdej stronie otoczki i delikatnie, ale mocno uciśnie tkankę.

Guzki prowadzą do dodatkowych biopsji

Biopsje są często wykonywane z różnych powodów, w tym z powodu raka piersi. Procedury te są zazwyczaj wykonywane u kobiety, u której pojawił się guzek w piersi. W niektórych przypadkach, guzki są nieszkodliwe, ale w innych przypadkach, są one bardziej prawdopodobne, aby być rakowe. Niezależnie od przyczyny, kluczowe jest, aby guzek został oceniony przez lekarza. Nigdy nie należy odkładać zbadania guzka z obawy przed wykonaniem biopsji. Należy umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, aby ocenić guzek.

Zalecenia dla kobiet o średnim ryzyku

Kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi, są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania, podobnie jak kobiety, u których w przeszłości występował rak jajnika lub jajowodu. Inne czynniki ryzyka to mutacje genetyczne, narażenie na promieniowanie jonizujące oraz wiek w momencie rozpoznania. Kobiety z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi powinny być okresowo oceniane przez swojego lekarza.

Chociaż regularne samobadanie piersi nie jest wymogiem dla kobiet o średnim ryzyku zachorowania na raka piersi, to jednak jest ono zalecane dla kobiet, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi. Ponadto kobiety o średnim ryzyku powinny się badać pod kątem zmian w piersiach, jeśli zauważą coś nietypowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *