2 maja, 2024
Ranking biustonoszy dla kobiet

MRI piersi – czego się spodziewać

MRI jest jednym z najczęściej stosowanych badań w kierunku raka piersi, jest bezbolesny i nieinwazyjny. Zaleca się go również pacjentkom z grupy wysokiego ryzyka i jest uważany za bezpieczny w czasie ciąży. Oto, czego może Pani oczekiwać podczas badania MRI. Najpierw zostanie Pani podana linia dożylna, cienka plastikowa rurka, która zostanie wprowadzona do żyły przed badaniem, a po jego zakończeniu zostanie usunięta – cytat ten jest kreacją autorów portalu beautyzone-kolobrzeg.pl. Zostanie Pani również zaopatrzona w cewkę piersiową, rodzaj wyściełanego stanika, który współpracuje z urządzeniem MRI w celu uzyskania obrazów. Piersi zostaną również poddane łagodnemu uciskowi, który pomoże utrzymać je w bezruchu i zapobiec ich przemieszczaniu się.

Bezbolesny rezonans magnetyczny piersi jest popularnym wyborem w badaniach przesiewowych raka piersi, ponieważ jest bezpieczny i skuteczny. Podczas zabiegu magnes i fale radiowe są skupiane na piersi, aby uzyskać obrazy tkanki. Podczas zabiegu zostanie Pani poproszona o leżenie nieruchomo, podczas gdy urządzenie MRI wykonuje wiele zdjęć. W niektórych przypadkach technolog użyje barwnika, aby poprawić jakość obrazu. Barwnik może powodować pewne komplikacje.

Pacjentki powinny założyć fartuch do noszenia podczas zabiegu, a przed badaniem powinny zdjąć biżuterię i biustonosz. Powinni również usunąć wszelką metalową biżuterię lub odzież, taką jak zegarki lub karty z paskiem magnetycznym. Pacjentki, które są szczególnie nerwowe, powinny również poinformować o tym lekarza przed wizytą, ponieważ niektóre placówki zapewniają łagodne środki uspokajające, aby pomóc pacjentom się zrelaksować.

Bezbolesny rezonans magnetyczny piersi jest bezpieczną procedurą o minimalnym ryzyku ekspozycji na promieniowanie. Stosuje się go do badań przesiewowych u kobiet, u których występuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi, a także u tych, które są młodsze. Im młodsza jest pacjentka, tym tkanka piersi jest bardziej wrażliwa na promieniowanie.

Nieinwazyjne

Nieinwazyjny rezonans magnetyczny piersi jest doskonałym narzędziem diagnostycznym do określenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Jednak to nieinwazyjne badanie nie jest pozbawione ograniczeń. Na przykład, skan nie może wykryć raka u wszystkich pacjentów. Ma również ograniczenia w porównaniu z inwazyjną biopsją piersi, która jest uważana za dokładniejszą i mniej inwazyjną.

Procedura wymaga od pacjentek przebrania się w szpitalny fartuch, co pozwala uniknąć artefaktów na końcowych zdjęciach. Osoba powinna ujawnić wszelkie implanty lub urządzenia medyczne przed skanowaniem. Pacjenci mogą nosić zatyczki do uszu, aby zmniejszyć hałas. MRI może również wymagać środka kontrastowego w celu poprawy jakości obrazu. Środek ten jest wstrzykiwany do żyły w ramieniu. Środek kontrastowy może powodować uczucie chłodzenia.

Sekwencja obrazowania dyfuzyjnego jest popularnym narzędziem w przypadku chorób wewnątrzczaszkowych, w tym raka piersi. Jej pozorny współczynnik dyfuzji (ADC) jest obliczany na podstawie losowego ruchu cząsteczek wody w tkankach biologicznych. Jednak guzy piersi ograniczają ruch cząsteczek wody z powodu proliferacji komórek. Dlatego wartości ADC guzów piersi są niższe niż w przypadku prawidłowej tkanki włóknistej. Dodatkowo, inwazyjny rak przewodowy ma wyższe wartości ADC.

Zalecane u chorych wysokiego ryzyka

American Cancer Society i National Comprehensive Cancer Network (NCCN) włączyły MRI piersi do swoich wytycznych dotyczących nadzoru nad rakiem piersi. MRI piersi jest szczególnie ważne u kobiet, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju choroby ze względu na czynniki dziedziczne lub występowanie choroby w rodzinie. Zgodnie z definicją ACS pacjentka wysokiego ryzyka to kobieta, u której ryzyko wystąpienia raka piersi w ciągu całego życia wynosi co najmniej dwadzieścia pięć procent.

Pacjentki z grupy wysokiego ryzyka powinny być poddawane badaniom przesiewowym za pomocą rezonansu magnetycznego piersi, niezależnie od tego, czy jest to narzędzie diagnostyczne, czy uzupełnienie biopsji piersi. MRI jest najwłaściwsze u pacjentek z 20-procentowym życiowym ryzykiem rozwoju raka piersi, na podstawie wielu modeli ryzyka (dostępnych online). W niektórych najnowszych publikacjach poparto stosowanie MRI piersi do celów przesiewowych, w tym u kobiet z osobistym wywiadem w kierunku raka piersi, gęstą tkanką piersi lub rodzinnym wywiadem w kierunku raka piersi.

Chociaż MRI piersi jest uważane za cenne narzędzie do oceny kobiet z grupy wysokiego ryzyka, dokładność tego narzędzia obrazowania jest daleka od uniwersalnej. Chociaż jest ono dokładniejsze niż mammografia w wykrywaniu raka piersi, jest mniej specyficzne w wykrywaniu mniejszych guzów, nie jest zalecane u młodszych kobiet i wiąże się z większą liczbą węzłów. Ponadto nie ma dowodów, że MRI zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia wolnego od choroby.

Bezpieczny w czasie ciąży

MRI piersi jest procedurą obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje fale radiowe do poszukiwania oznak raka piersi. Procedura ta zwykle wymaga podania dożylnego środka kontrastowego na bazie gadolinu. Barwnik ten może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka i należy go unikać w czasie ciąży. Jednakże, jeśli MRI jest konieczne, lekarze mogą wykonać niezwiększoną wersję badania po pierwszym trymestrze.

Rezonans magnetyczny emituje fale radiowe, a zatem podgrzewa tkanki znajdujące się w bliskiej odległości od skanera. Efekt ten jest jednak proporcjonalny do bliskości tkanki do skanera. Procedury MRI piersi są generalnie bezpieczne w czasie ciąży, ponieważ dostępne badania na ludziach nie wykazują akustycznego uszkodzenia płodu.

Ryzyko ekspozycji płodu na promieniowanie w wyniku MRI piersi jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych procedur rentgenowskich. Jednak ekspozycja na promieniowanie płodu może być śmiertelna dla zarodka przy bardzo dużych dawkach. Dlatego MRI powinno być stosowane tylko w przypadkach, gdy ryzyko uszkodzenia płodu jest bardzo małe.

Podczas ciąży tkanki piersi ulegają znacznym zmianom, co może wpływać na właściwości obrazowania. Dodatkowo istnieje duża częstość występowania łagodnych jednostek ciążowych, które komplikują ocenę piersi. Ponadto rak piersi jest często wykrywany późno w ciąży i ma złe rokowanie. Postęp technologiczny umożliwił jednak zastosowanie niezwiększonego i wzmocnionego dynamicznym kontrastem MRI piersi podczas ciąży.

Bezbolesne podczas karmienia piersią

American College of Radiology zaleca, aby matki karmiące piersią nie poddawały się badaniu MRI piersi podczas karmienia piersią. Wynika to z faktu, że podany podczas zabiegu barwnik kontrastowy zostanie wyeliminowany przez dziecko po 12-24 godzinach. Matki karmiące piersią mogą odciągnąć mleko i wyrzucić je w tym czasie lub wcześniej przechować.

Jeśli kobieta odczuwa ból piersi, powinna umówić się na wizytę u konsultanta laktacyjnego. Może ona przepisać uniwersalne maści na sutki lub lanolinę, aby złagodzić dyskomfort. Może również rozważyć podanie blokera kanału wapniowego. Bloker kanału wapniowego jest bezpieczny podczas karmienia piersią.

Przed wykonaniem MRI piersi spodziewaj się pewnego dyskomfortu. MRI nie jest szybkim badaniem. Lekarz specjalizujący się w technikach obrazowania przejrzy wyniki i omówi je z Panią. Podczas badania kobieta będzie w pełni ubrana. Na czas zabiegu zostanie zapewniony fartuch, a w razie niepokoju można przepisać łagodne środki uspokajające.

Nie ma badań FDA dotyczących bezpieczeństwa obrazowania rezonansem magnetycznym w czasie ciąży, ale większość małych badań nie wykazała żadnych problemów z procedurą. Rezonans magnetyczny jest również czasami wykorzystywany do sprawdzenia wielkości guzka piersi u kobiety w ciąży. Może to być konieczne, jeśli mammografia ujawni guzek, który może być nowotworowy.

Bezbolesny podczas cyklu miesiączkowego

Najnowsze badanie pokazuje, że bezbolesny rezonans magnetyczny piersi podczas cyklu miesiączkowego jest bezpiecznym sposobem wykrywania raka piersi u kobiet. W badaniu przeanalizowano 320 skanów MRI i stwierdzono, że 67,2% wystąpiło w fazie folikularnej, a 32,8% w fazie lutealnej. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety miały dwa do trzech badań podczas cyklu miesiączkowego. Na czułość i swoistość badania MRI nie miał wpływu tydzień cyklu miesiączkowego.

Kobiety powinny zaplanować badanie MRI w trakcie cyklu miesiączkowego, jeśli podejrzewają u siebie raka piersi. Najlepszym czasem na zaplanowanie zabiegu jest okres między siódmym a czternastym dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety, które nie są pewne, kiedy zaplanować badanie, powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami i upewnić się, że rozumieją wszelkie obawy. Powinny również powiadomić swoich lekarzy o wszelkich istniejących schorzeniach, w tym o przyjmowanych lekach, alergiach na leki oraz o tym, czy są w ciąży.

W większości badań MRI wykorzystuje się barwnik w celu poprawy jakości obrazów. Dlatego kobiety powinny zaprzestać stosowania hormonalnej terapii zastępczej co najmniej cztery do sześciu tygodni przed badaniem MRI.

Odgłosy wydawane przez maszynę MRI

Zanim udadzą się Państwo do ośrodka MRI, należy upewnić się, że są Państwo przygotowani na odgłosy wydawane przez maszynę. Odgłosy wydawane przez maszynę MRI są podobne do dźwięku silników samolotowych. Wydają one odgłosy skrzypienia, stukania i piłowania. Pacjenci mogą nawet mieć wrażenie, że coś ich okrąża. Chociaż większości osób odgłosy te nie przeszkadzają, należy jednak zabrać ze sobą zatyczki do uszu.

Odgłosy wydawane przez maszynę MRI mogą denerwować niektórych pacjentów. Odgłosy te są spowodowane przez magnesy poruszające się w aparacie MRI. Lekarz pierwszego kontaktu często przepisuje Panu/Pani łagodny środek uspokajający, który pozwoli Panu/Pani zachować spokój podczas badania. Może Pan/Pani również przynieść nauszniki lub zatyczki do uszu, aby ograniczyć hałasy.

Badanie MRI jest bezbolesne, ale należy się spodziewać, że podczas zabiegu usłyszy Pani/Pan kilka dźwięków. Urządzenie MRI wytwarza wokół pacjenta pole magnetyczne i kieruje fale radiowe do różnych części ciała. Chociaż większość badań MRI jest bezbolesna, niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort podczas tego procesu i uważają to doświadczenie za niekomfortowe. Odgłosy wydawane przez maszynę MRI są tak głośne, że pacjent może mieć problemy z mówieniem.

Obrazy MRI są bardzo szczegółowe. Obrazy te mogą pomóc lekarzom w diagnozowaniu raka piersi. Ta metoda diagnostyczna może w niektórych przypadkach zastąpić mammografię i ultrasonografię.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *