23 kwietnia, 2024
Skóra nadwrażliwa - jak ją leczyć?

Skóra nadwrażliwa – jak ją leczyć?

Istnieje wiele różnych opcji leczenia skóry nadwrażliwej. Najlepsza opcja będzie zależała od przyczyny. Jeśli winowajcą jest stan zapalny, można go leczyć za pomocą leków przeciwzapalnych. Pomocna może być również zmiana nawyków życiowych, aby zmniejszyć stan zapalny. W przypadku niedoboru składników odżywczych, pomocna może być suplementacja witaminą B12.

Zdrowe odżywianie pomaga wrażliwej skórze

Spożywanie odpowiednich pokarmów może pomóc w leczeniu wrażliwej skóry. Najważniejszą częścią pielęgnacji skóry jest zapobieganie, dlatego spożywanie pokarmów bogatych w niezbędne kwasy tłuszczowe i związki przeciwzapalne może pomóc w przywróceniu naturalnej funkcji barierowej skóry. Istnieje wiele pokarmów, z których można wybierać. Jednym z doskonałych wyborów są szparagi. To warzywo jest pełne witaminy A, C i E. Jest również niskokaloryczne i bogate w przeciwutleniacze. Regularne spożywanie tego warzywa może pomóc w zapobieganiu wyprysków, a także w naprawie uszkodzonej skóry.

Picie wystarczającej ilości wody to także świetny sposób na ochronę skóry przed wrażliwością – słowa te są produktem ekspertów strony Magia Mieszkania – Wszystko na temat domów i mieszkań. Woda pomaga wypłukać toksyny z organizmu. Może również oczyścić Twój system i zmniejszyć oznaki starzenia się skóry. Uważaj jednak, nie wszystkie płyny są korzystne dla Twojej skóry. Alkohol i kofeina mają działanie moczopędne i mogą powodować, że Twoja skóra stanie się wrażliwa. Ponadto, słodkie napoje gazowane są pełne chemikaliów i rafinowanego cukru, który może sprawić, że Twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa.

Istnieje kilka pokarmów, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, więc wybór zrównoważonej diety z dużą ilością tych pokarmów jest ważny dla wrażliwej skóry. Pokarmy o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3 obejmują ryby, orzechy włoskie, olej lniany, jagnięcinę, sardynki, orzechy brazi i pełnoziarnisty makaron. Możesz również zdecydować się na wykonanie testu na alergię pokarmową, aby zidentyfikować konkretne alergeny, które mogą być przyczyną reakcji Twojej wrażliwej skóry.

Unikanie ostrych środków złuszczających

Gdy masz nadwrażliwą skórę, musisz ostrożnie stosować środki złuszczające. Produkty te mogą zaburzać naturalną barierę ochronną skóry, co może powodować zaczerwienienie, łuszczenie się i podrażnienie. Nieprawidłowe złuszczanie może również prowadzić do powstawania wyprysków. Oprócz tych efektów, niewłaściwe złuszczanie może również powodować szybsze starzenie się skóry.

Najlepszym rodzajem chemicznego środka złuszczającego dla skóry nadwrażliwej jest alfa-hydroksykwas (AHA), który gładko sunie po skórze i złuszcza ją bez konieczności ręcznego pocierania. Alternatywnie możesz zdecydować się na beta-hydroksykwasy (BHA), które są dobre dla skóry wrażliwej i trądzikowej.

Zarówno chemiczne, jak i fizyczne środki złuszczające mogą powodować podrażnienia, jednak dr Frank zaleca osobom o wrażliwej skórze stosowanie produktów zawierających niskie stężenie tych składników. W szczególności należy unikać tych, które zawierają więcej niż 5% alfa-hydroksykwasu. Produkty te powinny być również pozbawione substancji zapachowych i alkoholu, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. Ponadto ważne jest, aby po zastosowaniu chemicznych środków złuszczających zastosować filtr przeciwsłoneczny.

Unikanie nagłych zmian temperatury

Unikanie nagłych zmian temperatury jest ważne dla osób z nadwrażliwą skórą. Skóra, która jest wrażliwa na ekstremalne zmiany temperatury będzie bardziej podatna na oparzenia słoneczne lub gromadzenie się potu. Stan ten występuje częściej u kobiet, zwłaszcza tych o jasnej, delikatnej skórze. Jeśli uważasz, że masz nadwrażliwą skórę, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to poważny problem.

Skóra nadwrażliwa różni się od skóry wrażliwej, ale jeśli masz skłonność do reakcji na wszystko i wszystkich, to masz skórę nadwrażliwą. Osoby z tym typem skóry mogą być uczulone na wiele różnych substancji i są bardziej narażone na inne choroby skóry. Jeśli masz skłonność do wysypek i egzem, możesz mieć skórę nadwrażliwą. Kremy kortykosteroidowe

Kortykosteroidy to silne środki przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu wielu rodzajów problemów skórnych. Są one zatwierdzone przez FDA do stosowania w stanach zapalnych i świądzie. Mają również właściwości immunosupresyjne i antyproliferacyjne. Ich stosowanie jest niezbędne jako część zespołu interprofesjonalnego, aby pomóc w leczeniu problemów skórnych.

Kremy kortykosteroidowe mogą mieć poważne działania niepożądane, zwłaszcza gdy są stosowane niewłaściwie lub przez długi czas. Mogą powodować ścieńczenie skóry i mogą być przyczyną powikłań ogólnoustrojowych. Mogą mieć również głęboki wpływ na życie rodzinne, zwłaszcza na dzieci. U dzieci mogą wystąpić zmiany nastroju, gorszy sen lub infekcje bakteryjne, co może negatywnie wpływać na codzienne czynności.

Codzienne stosowanie miejscowych kremów kortykosteroidowych powinno być ograniczone do nie więcej niż dwóch do czterech tygodni. Po tym czasie pacjenci powinni stopniowo zmniejszać dawkę do dwóch razy w tygodniu. Pacjenci powinni być poinformowani, kiedy można bezpiecznie zaprzestać stosowania kortykosteroidów, aby uniknąć nawrotu choroby.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *