22 kwietnia, 2024
Podniesienie piersi a blizny - czy zostają po zabiegu?

Podniesienie piersi a blizny – czy zostają po zabiegu?

Będziesz chciała być tak ostrożna, jak to tylko możliwe, gdy będziesz dochodzić do siebie po operacji podniesienia piersi. Unikanie pewnych zachowań, takich jak palenie papierosów, pomoże lepiej zagoić się bliźnie i uniknąć dalszych komplikacji. Należy również unikać nadmiernej aktywności fizycznej bezpośrednio po operacji. Na przykład, nie należy biegać ani skakać bezpośrednio po zabiegu, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry. Należy również unikać bezpośredniego światła słonecznego, które może sprawić, że blizny staną się ciemniejsze. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomoże zminimalizować podrażnienia skóry.

Rzucenie palenia może opóźnić gojenie się ran

Jeśli planujesz podnieść piersi, możesz chcieć rzucić palenie. Palenie jest szkodliwe dla Twojego organizmu i może opóźnić gojenie się rany. Nikotyna jest silnym środkiem obkurczającym naczynia krwionośne, co zmniejsza przepływ krwi i uniemożliwia dotarcie do rany niezbędnych składników odżywczych. Spowalnia również wzrost nowej tkanki. Palacze są również bardziej narażeni na infekcje, a zmniejszony przepływ krwi czyni ich bardziej podatnymi na zakażenia.

Jeśli jesteś palaczem, będziesz chciał uniknąć palenia przez co najmniej sześć tygodni przed operacją. Nie jest to łatwe, ale istnieją produkty, które mogą pomóc Ci rzucić palenie bez recepty. Tabletki na rzucenie palenia, plastry nikotynowe i gumy są dostępne bez recepty. Jeśli jednak nie jest Pani gotowa na całkowite rzucenie palenia, być może najlepiej będzie odłożyć operację do czasu, gdy będzie Pani wolna od papierosów.

Aby zwiększyć szanse na udany zabieg podniesienia piersi, powinnaś rzucić palenie już trzy tygodnie przed operacją. Chirurg może również poprosić Cię o rzucenie palenia na trzy do sześciu tygodni po zabiegu. Palenie może również powodować kurczenie się naczyń krwionośnych. I chociaż trudno jest rzucić palenie, to przed rozpoczęciem nowego nałogu papierosowego należy zasięgnąć porady lekarza.

Palenie może również zwiększyć ryzyko infekcji po zabiegu. Nikotyna zakłóca naturalną zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Może to spowodować, że rana stanie się bardziej bolesna niż powinna, przez co czas rekonwalescencji będzie dłuższy i bardziej niekomfortowy. Ponadto, palenie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi. Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym zagęszczają krew i sprawiają, że staje się ona bardziej lepka, co powoduje zwiększone ryzyko powstawania małych skrzepów krwi, które blokują jej przepływ.

Palacze są w znacznie większym stopniu narażeni na powikłania po operacji podniesienia piersi. Kilka badań wykazało, że osoby palące mają wyższy wskaźnik niepowodzeń rekonstrukcyjnych i ogólnych komplikacji. Warto jednak zauważyć, że ryzyko utraty płata nie różni się znacząco od zakrzepicy naczyniowej. Chociaż palenie może wpływać na proces gojenia się ran, pacjenci mogą odegrać ważną rolę w procesie zdrowienia, rzucając palenie przed zabiegiem.

Dym tytoniowy zawiera substancje chemiczne, które mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi podczas operacji. Mogą one zmieniać rodzaj środków znieczulających i ilość leków przeciwbólowych przyjmowanych po operacji. W związku z tym osoby palące mają zwiększone ryzyko rozwoju infekcji.

Żel silikonowy lub krem na blizny może zmniejszyć podrażnienie skóry

Żel silikonowy lub krem na blizny jest doskonałym wyborem do zmniejszenia podrażnienia skóry po zabiegu podniesienia piersi. Zabieg ten jest łatwo podawany na dotknięty obszar i zapewnia miękką bliznę. Pozwala również skórze oddychać i chroni ją przed inwazją bakterii. Krem ten może być stosowany na każdą bliznę, niezależnie od jej wielkości i kształtu. Zalecane dawkowanie to 15 g dwa razy dziennie przez co najmniej trzy tygodnie.

Żel silikonowy lub krem na blizny może być również stosowany w celu zmniejszenia wyglądu blizn. Żele silikonowe i kremy na blizny zawierają materiał na bazie silikonu, który działa jak okluzja, kontrolując nadmierną produkcję kolagenu. Pomagają one również utrzymać skórę razem podczas procesu gojenia, zapobiegając jej rozciąganiu i poszerzaniu nacięcia. Żel silikonowy jest łatwy do nałożenia, a po wyschnięciu przylega do skóry. Może pozostawiać lekki połysk na leczonym obszarze.

Paski silikonowe to kolejna możliwość zmniejszenia podrażnienia skóry po zabiegu podniesienia piersi. Te cienkie arkusze silikonu pomagają odmłodzić skórę i z czasem zmniejszyć obecność blizn. Paski silikonowe są jednak drogie i wymagają specjalnej pielęgnacji. Przed zastosowaniem pasków silikonowych należy również skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one powodować reakcje alergiczne.

Żel silikonowy lub krem na blizny to alternatywa dla arkuszy silikonowych. Nie są one tak skuteczne jak produkty znanych marek, ale zmniejszają widoczność blizn. Pomagają również utrzymać wilgotność i elastyczność tego obszaru. Te kremy są sformułowane do noszenia przez kilka miesięcy po zabiegu. Jednak niektóre kobiety męczą się i przestają je stosować, co powoduje, że blizny stają się bardziej widoczne. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie bardziej agresywnych, profesjonalnych rozwiązań.

Stosowanie żelu silikonowego lub kremu na blizny po zabiegu podniesienia piersi może zminimalizować wygląd blizn. Należy stosować ten krem na dotkniętym obszarze zgodnie z zaleceniami chirurga. Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich instrukcji pooperacyjnych, ponieważ blizny mogą z czasem stać się bardziej lub mniej widoczne. Oprócz stosowania żelu silikonowego lub kremu na blizny, należy również unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, które może pogłębić blizny.

Unikaj biegania i skakania po operacji

Przez kilka dni po operacji podniesienia piersi należy unikać biegania, skakania i innych forsownych ćwiczeń. Ćwiczenia te zwiększą ból i obrzęk oraz mogą spowodować uraz piersi. Ponadto mogą one spowodować powstanie krwiaka. Twój chirurg doradzi Ci, jaki rodzaj ćwiczeń możesz wykonywać, gdy już dojdziesz do siebie. Osoby trans, które dokonały operacji klatki piersiowej muszą również bardzo uważać na wykonywanie aktywności fizycznych po zabiegu, szczególnie w przypadku stosunku. Więcej informacji na temat intymności fizycznej, dowiesz się z artykułu: https://sekspedia.pl/seks-z-trans. Sprawdź co musisz wiedzieć przed stosunkiem!
Możesz wznowić chodzenie po operacji podniesienia piersi, ale powinnaś to robić powoli. Celem jest rozpoczęcie od krótkich, lekkich spacerów i stopniowe zwiększanie czasu i intensywności. Należy unikać joggingu przez co najmniej tydzień po operacji. Jogging spowoduje nadmierny stres na klatce piersiowej, co spowoduje komplikacje i opóźnienie powrotu do zdrowia. Ramy czasowe powrotu do biegania po operacji podniesienia piersi będą zależały od wielu czynników, takich jak rodzaj operacji, którą miałaś.

Powinnaś stopniowo zwiększać poziom aktywności, zaczynając od lekkich czynności, takich jak chodzenie i powolna jazda na rowerze przez pierwsze cztery tygodnie. Po dwóch tygodniach można rozpocząć lekkie ćwiczenia, takie jak jogging, chodzenie na bieżni w wolnym tempie i jazda na rowerze stacjonarnym. Po sześciu tygodniach powinieneś być gotowy do podjęcia innych aktywności.

Jeśli przeszłaś operację podniesienia piersi, może Cię kusić, by jak najszybciej wrócić do swoich ćwiczeń. Ważne jest jednak, aby dokładnie stosować się do zaleceń chirurga, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia i optymalne wyniki. Poza aspektem fizycznym, kluczowy jest również czas wykonywania ćwiczeń. Zbyt wczesne wykonywanie ćwiczeń może spowodować przesunięcie się implantów na miejsce oraz zwiększenie zasinienia i obrzęku.

Podczas gdy większość pacjentek może powrócić do regularnego trybu ćwiczeń po operacji podniesienia piersi, należy omówić swoje plany ćwiczeń z lekarzem przed rozpoczęciem forsownych aktywności. Ważne jest również używanie podtrzymującego biustonosza sportowego, aby uniknąć rozciągnięcia skóry i pogorszenia wyników operacji. Istotne jest również przestrzeganie zdrowej diety, aby uniknąć wahań wagi.

Przygotowanie do operacji

Jeśli rozważasz operację podniesienia piersi, powinnaś wiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas zabiegu. Zabieg podniesienia piersi usunie nadmiar tkanki i zmieni kształt Twoich piersi. W piersiach zostaną wykonane małe nacięcia, a do ich zamknięcia zostaną użyte szwy lub klej chirurgiczny. Po zabiegu będziesz musiała nosić podtrzymujące staniki i odpoczywać przez kilka dni. Należy również pamiętać o tym, aby uważnie obserwować swoje nacięcia.

Przed operacją należy zaprzestać przyjmowania leków zawierających aspirynę lub ibuprofen. Należy również unikać niektórych ziół i witamin, które mogą rozrzedzać krew. Chirurg przekaże Pani/Panu również listę recept, które będzie Pani/Pan musiała/ musiał wypełnić po zabiegu.

Powinnaś również podzielić się z chirurgiem swoimi pragnieniami estetycznymi. Operacje podniesienia piersi są bardzo spersonalizowane, więc ważne jest, aby przekazać mu swoje cele i oczekiwania przed operacją. Pomocne jest również pozytywne nastawienie do zabiegu. Twój chirurg piersi zapewni Ci wszelkie potrzebne wsparcie podczas całego procesu przygotowawczego.

Pielęgniarka chirurgiczna zapozna się również z Twoją historią medyczną i umieści linię dożylną w Twoim ramieniu. Pomoże to Pani organizmowi wchłonąć płyny i leki podczas operacji. Po uzyskaniu znieczulenia chirurg wykona dwa lub trzy nacięcia w piersi. W niektórych przypadkach zostanie również założony dren, który będzie wychwytywał nadmiar krwi.

Czas rekonwalescencji po operacji podniesienia piersi jest krótki. Jeśli jednak chirurg umieścił w Twoich piersiach implanty, może to potrwać nieco dłużej. Piersi zostaną zabandażowane, aby zakryć nacięcia. Stanik podtrzymujący lub uciskowy pomoże zmniejszyć obrzęk i ból. Po operacji możesz powrócić do lekkich prac domowych i delikatnych ćwiczeń.

Kąpiel pod prysznicem po operacji nie jest zalecana przez kilka dni. Najlepiej jest unikać mycia miejsc nacięcia, chyba że mydłem lub szamponem. Ponadto należy unikać energicznych ćwiczeń przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków po zabiegu, aby zapobiec infekcji. Może być również konieczne zorganizowanie opieki nad dziećmi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *