14 maja, 2024
Operacja podniesienia piersi ryzyko i powikłania

Operacja podniesienia piersi ryzyko i powikłania

Jeśli planujesz poddać się zabiegowi podniesienia piersi, powinnaś znać możliwe zagrożenia z tym związane. U niektórych osób występują reakcje alergiczne, które mogą spowodować zakrzep krwi lub blizny. Niektóre poważne reakcje mogą nawet doprowadzić do ataku serca, udaru lub śmierci. Inne warunki mogą wystąpić podczas lub po zabiegu, takie jak hipertermia złośliwa, która jest niebezpiecznym wzrostem temperatury. Operacja pozostawia również za sobą blizny, które będą zauważalne przez kilka miesięcy. Jeśli te blizny nie są prawidłowo uformowane, mogą stać się nieatrakcyjne.

Objawy skrzepu krwi po podniesieniu piersi

Po operacji podniesienia piersi w miejscu operacyjnym pozostaje dodatkowa krew i płyn. Jest to tzw. krwiak, który może powodować ból, obrzęk i dyskomfort. Często towarzyszy mu zasinienie i może nawet przybrać kolor niebieski, fioletowy lub czarny. Ważne jest, aby natychmiast poinformować chirurga, jeśli zauważysz te zmiany.

Infekcja jest rzadka po operacji podniesienia piersi. Antybiotyki są zwykle podawane dożylnie przed zabiegiem. Pacjentki mogą również dostać reakcji alergicznej na antybiotyki. W niektórych przypadkach może to zagrażać życiu. Jeśli podejrzewasz infekcję po operacji podniesienia piersi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Może być potrzebna dodatkowa operacja lub silniejsze antybiotyki. W niektórych przypadkach może powstać skrzep krwi i zablokować naczynie krwionośne, powodując krwawienie i ból.

Zakrzepom krwi można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi. Hormonalna terapia zastępcza i środki antykoncepcyjne również mogą zwiększyć ryzyko.

Blizny po podniesieniu piersi

Po operacji podniesienia piersi kobiety często pozostają z niewyraźną blizną. Pomimo tego mogą one nosić opatrunek uciskowy, który zawiera silikon pomagający zminimalizować wygląd blizny. Powinny one nosić opatrunek przez kilka tygodni po zabiegu i powinny kontynuować przez kilka miesięcy po nim. Może to pomóc zminimalizować obrzęk i ból.

Ilość blizn będzie zależała od rodzaju nacięcia zastosowanego podczas zabiegu. Schemat nacięcia zależy od lokalizacji otoczek, ilości nadmiaru skóry i stopnia zwiotczenia. Nacięcia wokół otoczki wtopią się w otaczającą skórę, natomiast pionowe i poziome wzory nacięć pozostawią blizny, które są stosunkowo szerokie i widoczne.

Blizny po operacji podniesienia piersi będą widoczne przez kilka miesięcy. Z czasem jednak blizny te zanikają. Może to potrwać od jednego do dwóch lat, zanim staną się niezauważalne. Przez pierwsze 6 miesięcy po zabiegu często wymagane jest noszenie biustonosza podtrzymującego.

Możliwe powikłania zabiegu podniesienia piersi

Chociaż powikłania zabiegu podniesienia piersi są rzadkie, to jednak zdarzają się. Jednym z takich powikłań jest powstanie krwiaka, który jest zbiorem płynu. Płyn ten może być źródłem bólu i infekcji. Innym powikłaniem jest seroma, czyli wodnista część krwi, która może powstać w miejscu operacyjnym. Oba te stany mogą powodować guzkowatość w piersi i wymagają pomocy medycznej.

Innym powikłaniem zabiegu podniesienia piersi jest nadmierne krwawienie. Choć występuje ono rzadko, stanowi poważne ryzyko i może wymagać transfuzji krwi. Ryzyko to jest większe u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne lub mających predyspozycje do zaburzeń krzepnięcia krwi. Wykwalifikowany chirurg będzie wiedział, jak zminimalizować szansę na nadmierne krwawienie.

Zakażenie jest również możliwym powikłaniem zabiegu podniesienia piersi. Może to spowodować silny obrzęk, ból, zaczerwienienie, upławy lub gorączkę. W ciężkich przypadkach u pacjentki może rozwinąć się infekcja, która wymaga dodatkowej operacji lub zastosowania silniejszych antybiotyków.

Sposoby przygotowania się do zabiegu podniesienia piersi

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia przed operacją podniesienia piersi jest upewnienie się, że dużo odpoczywasz. Dzięki temu będziesz dobrze wypoczęta i gotowa na proces regeneracji po operacji. Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie się poprzez noszenie luźnych, dopasowanych ubrań, które nie będą utrudniały chirurgowi przeprowadzenia zabiegu. Luźna koszula zapinana na guziki sprawi również, że będzie Ci wygodniej podczas jazdy do domu i ułatwi Ci ubranie się i przebranie.

Ważne jest, aby zapewnić sobie wygodne miejsce do spania. Możesz skorzystać z leżanki lub kanapy. Możesz też ustawić telewizor lub nawet oglądać filmy. Możesz również chcieć upewnić się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy zaoszczędzonych na procedurę. Ważne jest również, że jesteś w zdrowej wagi. Być może trzeba będzie wprowadzić zmiany w diecie lub zapisać się do serwisu streamingu filmów, aby umilić sobie czas.

Należy również podzielić się z chirurgiem swoją historią medyczną. Pamiętaj, aby poinformować go o wszelkich wcześniejszych operacjach lub wynikach mammografii. Poinformuj go również o wszelkich przyjmowanych przez Ciebie lekach. Chirurg będzie potrzebował tych informacji przed wykonaniem operacji podniesienia piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *