16 czerwca, 2024
Co robić, gdy swędzą cię piersi

Co robić, gdy swędzą cię piersi

Kiedy piersi zaczynają swędzieć, jest kilka podstawowych rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból. Należą do nich dokładne płukanie ubrań i wybór środka piorącego bez barwników i perfum. Istnieją również produkty opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej. Wybieraj również tkaniny, które są miękkie dla Twoich piersi, a unikaj wszystkiego, co ma grubą wyściółkę lub drapiące koronki. Unikaj noszenia biustonosza podczas snu, ponieważ może to dodatkowo podrażnić Twoją skórę.

Symptomy

Istnieje wiele powodów, dla których możesz odczuwać swędzenie w piersi. Może to być oznaką raka piersi, infekcji, a nawet reakcji alergicznej na niektóre pokarmy. Jeśli swędzenie jest bardzo silne, powinnaś skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny. Na szczęście większość przyczyn swędzenia piersi jest łagodna.

W niektórych przypadkach swędzenie jest spowodowane wysypką cieplną. Jeśli Twoje piersi są przegrzane, mogą stać się swędzące i czerwone. Dzieje się tak, ponieważ pot zostaje uwięziony pod skórą i blokuje pory. Według eksperta ds. zdrowia kobiet Sherry A. Ross, byłej dermatolog i współautorki książki She-ology: The Definitive Guide to Women’s Intimate Health, “przegrzanie piersi może prowadzić do swędzenia, zaczerwienienia i bólu” – cytat ten jest produktem badań redakcji serwisu PazurVET.

Inne częste przyczyny swędzenia piersi to tarcie i zmiany hormonalne. Jeśli Twoje piersi są spuchnięte lub bolesne, swędzenie może być objawem egzemy, przewlekłej choroby skóry, która powoduje swędzące, czerwone plamy na skórze. Podobnie, jeśli skóra na cycku jest sucha i popękana, może to być oznaką łuszczycy.

Zapalny rak piersi to kolejna przyczyna swędzenia piersi. Ten rodzaj raka powoduje stan zapalny w tkance piersi, co może powodować obrzęk i wysypkę. Swędzące piersi są również oznaką choroby Pageta. Swędzenie piersi może również wskazywać na chorobę Pageta, która jest rzadkim rakiem piersi. Zapalny rak piersi może dotyczyć jednej lub obu stron piersi i powodować ból i swędzenie. Na szczęście swędzenie piersi można łatwo leczyć w domu.

Objawy świądu piersi mogą się różnić w zależności od choroby podstawowej. Swędzenie piersi może być objawem wielu problemów zdrowotnych i może wpływać na jakość Twojego życia. Poznaj powszechne przyczyny swędzenia piersi i dowiedz się, jak je wyeliminować na dobre. Ulgę może przynieść Ci nawet krem taki jak Lubriderm.

Jeśli cierpisz na swędzenie sutków, lekarz może zalecić stosowanie hipoalergicznego balsamu. Pomoże to zmniejszyć swędzenie i zapobiegnie drapaniu się. Swędzenie w piersi może być również oznaką infekcji drożdżowej zwanej pleśniawką.

Przyczyny

Swędzenie piersi może być sygnałem choroby zapalnej lub poważnej infekcji. Zapalny rak piersi (IBC) stanowi od 2% do 4% wszystkich przypadków raka piersi w Stanach Zjednoczonych. Jego objawy często obejmują swędzenie, czerwoną, łuszczącą się skórę, upławy, a nawet krwawienie. Symptomy często nie są widoczne, dopóki rak nie znajdzie się w zaawansowanym stadium.

Inne przyczyny obejmują nienowotworowy guz przewodu piersi. Ten stan może powodować swędzenie w okolicy sutka, skorupiastą skórę i krwawą wydzielinę. Lekarz może zasugerować wykonanie badania ultrasonograficznego lub rentgenowskiego w celu zdiagnozowania tego stanu. Jeśli zostanie on wykryty, pacjentka będzie zazwyczaj wymagała operacji w celu jego usunięcia.

Kobieta w ciąży może również doświadczyć swędzenia wokół sutka w czasie ciąży. Ciąża powoduje rozciąganie skóry we wrażliwym miejscu, a rozciąganie skóry może powodować wysypkę, pieczenie lub swędzenie. Może to również powodować suchość i łuszczenie się skóry. Swędzenie może być złagodzone przez wcieranie maści lanolinowej na dotkniętym obszarze. Do ukojenia skóry można również użyć silikonowej wkładki żelowej, która została schłodzona w lodówce. W niektórych przypadkach swędząca pierś może być oznaką infekcji grzybiczej znanej jako pleśniawka.

Podczas gdy poziom hormonów u kobiet może wpływać na wrażliwość piersi, wiele innych czynników może również prowadzić do swędzenia. Według eksperta ds. zdrowia kobiet Sherry A. Ross, autorki książki She-ology: The Definitive Guide to Women’s Intimate Health, przegrzanie piersi może powodować podrażnienie skóry i swędzenie. Pot z piersi zostaje uwięziony pod skórą i blokuje pory.

W zależności od choroby podstawowej, swędzeniu piersi mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak ból, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do zakażenia lub powstania blizny. Tak jak w przypadku każdej choroby skóry, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na złagodzenie dolegliwości i powrót do życia bez dyskomfortu. Pierwszym krokiem jest ustalenie, co jest przyczyną swędzenia piersi.

Sucha, zimna pogoda może nasilić świąd piersi. Swędzenie może być tak silne, że sutki wyglądają na otarte. Aby zapobiec swędzeniu piersi, bierz prysznice i kąpiele w letniej wodzie. Ciepła woda sprawi, że skóra będzie nawilżona.

Zabiegi

Swędzenie piersi to powszechny problem, który może powodować duży dyskomfort dla kobiet. Chociaż może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym detergentem lub mydłem, wzrostem piersi lub poważniejszym stanem medycznym, istnieją sposoby na złagodzenie świądu. Na początek możesz spróbować dostępnych bez recepty kremów i leków przeciwhistaminowych. Jednakże, jeśli masz przewlekłe lub ciężkie swędzenie, należy udać się do lekarza. Lekarz może przepisać Ci środek na swędzenie o mocy recepty.

Swędzące piersi mogą być spowodowane różnymi warunkami, ale w większości przypadków nie są one oznaką raka piersi. Do częstych przyczyn należą zmiany hormonalne, infekcje drożdżowe lub zapalenie skóry. Jeśli doświadczasz częstego i uporczywego swędzenia piersi, możesz mieć do czynienia z zapaleniem sutka, stanem, który dotyka kobiety karmiące piersią. Infekcja ta jest bolesna i może powodować ogólne złe samopoczucie.

Jeśli swędzenie powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne czynności, powinnaś odwiedzić lekarza. Lekarz będzie mógł postawić szybką diagnozę i przepisać krem leczniczy. W przypadku łagodnego swędzenia można spróbować domowych sposobów, takich jak pranie ubrań z użyciem łagodnego detergentu i branie prysznica w letniej wodzie. Zaleca się również używanie nawilżacza powietrza, aby dodać skórze dodatkowej wilgoci.

Objawy świądu piersi obejmują zaczerwienienie sutka i grubą, łuszczącą się skórę w tym obszarze. Może również wystąpić żółta lub krwawa wydzielina z sutka. Stan ten może być łagodny, ale może być bolesny i drażniący. Aby uniknąć świądu piersi, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może przepisać środek grzybobójczy stosowany miejscowo, który można nałożyć na dotknięty obszar i delikatnie wcierać.

Istnieje wiele przyczyn świądu piersi. Niektóre z nich to czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia i dym tytoniowy. Niektóre kobiety mogą być również wrażliwe na pewne rodzaje mydeł i niektóre tkaniny, takie jak wełna. Czynniki te mogą powodować podrażnienie skóry i prowadzić do pocenia się, co może pogorszyć problem. Inne przyczyny świądu piersi to kontaktowe zapalenie skóry, ciąża i karmienie piersią.

Niektóre kobiety mogą mieć również alergie pokarmowe. Chociaż związek między alergiami pokarmowymi a świądem piersi nie jest w pełni zrozumiały, badania wykazały, że niektóre pokarmy mają związek ze świądem piersi. Niektóre z najczęstszych alergenów pokarmowych obejmują gluten, nabiał, jaja i orzeszki ziemne. Mogą one powodować zaostrzenie wyprysku piersi po spożyciu określonych pokarmów.

Środki ostrożności

Swędzące piersi mogą wskazywać na kilka problemów zdrowotnych, w tym chorobę Pageta, zapalny rak piersi i egzemę. Swędzenie może być również spowodowane suchością skóry i często towarzyszy mu zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość. Swędzące piersi mogą być również spowodowane przez infekcję drożdżową. Inne częste przyczyny to egzema i podrażnienie skóry spowodowane brakiem dobrych bakterii.

Jeśli swędzenie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności lub trwa przez miesiąc lub dłużej, powinnaś zgłosić się do lekarza. Lekarz może postawić szybką diagnozę i przepisać krem, który złagodzi swędzenie. Jeśli jednak swędzenie występuje tylko od czasu do czasu, możesz być w stanie leczyć je w domu.

Po pierwsze, musisz unikać tarcia lub ćwiczeń w dotkniętym obszarze. Noszenie lekkiej bielizny może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz również wymienić biustonosz na bawełniany. Stosowanie miejscowego kremu sterydowego może również zmniejszyć swędzenie. Ponadto, przykładanie chłodnej szmatki do dotkniętego obszaru może zmniejszyć swędzenie.

Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli Twoje piersi nadal swędzą. Lekarz będzie mógł określić, czy problem jest spowodowany infekcją grzybiczą lub reakcją alergiczną. Lekarz będzie mógł również wykonać biopsję, jeśli będzie to konieczne.

Inną przyczyną swędzenia piersi jest gromadzenie się wilgoci pomiędzy fałdami skóry. Powinnaś nosić podtrzymujące staniki, które minimalizują kontakt skóra do skóry. Gorące kąpiele i prysznice mogą również sprawić, że skóra w okolicy piersi stanie się sucha. Pomoże to zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów i zapalenia sutka.

Podczas menstruacji kobiety mogą doświadczać swędzenia piersi z powodu wahań hormonalnych. Wahania te mogą być spowodowane menopauzą lub stresem, a nawet nagłymi zmianami w diecie i rutynie ćwiczeń. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli ten stan utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni.

Swędzące brodawki mogą być również spowodowane reakcją alergiczną. Skóra może reagować na pewne składniki kosmetyków lub środków czystości, co prowadzi do swędzącej wysypki i zaczerwienienia. Aby zapobiec kontaktowemu zapaleniu skóry, spróbuj używać hipoalergicznych mydeł lub środków czyszczących bez barwników. Poza mydłami i środkami czystości, Twoje sutki mogą być wrażliwe na niektóre substancje chemiczne stosowane przy produkcji tkanin.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *