22 maja, 2024
Zapalenie piersi - jak je rozpoznać?

Zapalenie piersi – jak je rozpoznać?

Istnieje kilka objawów zapalenia piersi. Niektóre z nich są oznaką większego problemu. Ogólnie rzecz biorąc, nielaktacyjne zakażenie występuje w obwodowej części piersi. Może powodować stan zapalny i widoczny ropień. Osoby z dużymi piersiami lub historią operacji piersi lub radioterapii są na większe ryzyko. Cellulitis i zapaleniu często towarzyszy wysypka. Chociaż te objawy mogą wyglądać podobnie, są bardzo różne.

Objawy

Objawy zapalenia piersi mogą być bardzo zróżnicowane. Niektóre są związane z infekcją, podczas gdy inne mogą być wynikiem uszkodzenia tkanki piersi przez guz. Stany te mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy nie są specyficzne dla jednej przyczyny. Aby pomóc w diagnozie, opracowano klasyfikację PEV, opracowaną w Institut Gustave-Roussy we Francji. Klasyfikacja PEV opiera się na danych klinicznych i pomaga odróżnić prawdziwe raki zapalne od wtórnych zapaleń tkanki piersi.

Objawy zapalenia piersi są zwykle miejscowe i występują w pobliżu brodawki sutkowej, otoczki lub górnej wewnętrznej części piersi. W rzadkich przypadkach stan ten dotyczy jednak całej piersi. Jednak objawy są zwykle ograniczone do jednej piersi. Często stan zapalny może być również związany z innymi schorzeniami, takimi jak rak piersi.

Objawy zapalenia piersi mogą również wystąpić w wyniku ropnia, który jest poważnym stanem skóry lub piersi. Objawy zapalenia piersi obejmują rumień, zwiększone napięcie tkanki piersi, ból i gorączkę. Kobiety z zapaleniem piersi są zwykle leczone, aż poczują się lepiej, a wizyty kontrolne odbywają się do momentu ustąpienia objawów.

Diagnoza

Diagnoza zapalenia piersi zależy od kilku czynników, w tym od historii choroby, wyników klinicznych i badań obrazowych. Do najważniejszych czynników branych pod uwagę w diagnostyce zapalenia piersi należą przyczyny zapalenia i wszelkie leżące u jego podłoża schorzenia. Zapalenie gruczołów sutkowych najczęściej wynika z laktacji, choć może również wystąpić spontanicznie. Ponadto, zapalenie może być związane z infekcją. W związku z tym kluczowe jest rozróżnienie tych dwóch stanów.

Wiele stanów może powodować zapalne obrazy piersi, w tym zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A, uraz sutka i wtórne zakażenie torbieli łojowych. Ponadto u kobiet stan ten może wystąpić jako powikłanie operacji piersi lub radioterapii. Niezależnie od przyczyny, leczenie tego schorzenia pomoże pacjentce pozbyć się stanu zapalnego bez długotrwałych skutków.

Ropień piersi to niezwykle bolesna i zapalna masa w piersi, która powstaje z wcześniejszych postaci zapalenia piersi. Jej obrzękowi i tkliwości gruczołu towarzyszy ognisko ropne. U pacjentki z tym schorzeniem mogą wystąpić zaburzenia apetytu i snu. Jeśli zapalenie rozwinie się w ropień, należy rozważyć antybiotykoterapię w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia i leczenia objawów.

Leczenie

Wiedza, jak rozpoznać zapalenie piersi, ma kluczowe znaczenie w leczeniu tej choroby. Istnieje kilka oznak i objawów, na które należy uważać, w tym szybki wzrost piersi, ciężkość lub odwrócony sutek. Ponadto, na dotkniętej piersi może pojawić się wysypka. Jeśli te objawy wystąpią, czas skonsultować się z lekarzem.

Najlepszym sposobem zdiagnozowania zapalnego raka piersi jest wykonanie biopsji, która polega na pobraniu małej próbki tkanki do badania w laboratorium. Kiedy jednak znasz przyczynę zapalenia, możesz od razu rozpocząć leczenie. Lekarz może przepisać antybiotyki, aby zwalczyć infekcję. Najlepiej jest przyjąć pełny kurs antybiotyków, aby zapobiec nawrotom choroby.

Chociaż zapalny rak piersi występuje rzadko, nadal jest to poważna choroba. Szybko się rozprzestrzenia i ważne jest, aby od razu szukać pomocy medycznej. Nawet jeśli objawy nie są groźne, należy udać się do lekarza w celu zbadania i zdiagnozowania raka piersi.

Profilaktyka

Zapobieganie zapaleniu piersi jest kluczowe dla zdrowia kobiecych piersi. Pierwszym krokiem w leczeniu tego schorzenia jest ustalenie, co jest przyczyną zapalenia. Zapalenie piersi jest zwykle spowodowane zablokowanym przewodem mlecznym lub gdy w piersi pojawia się nagromadzenie mleka. Objawy obejmują bolesną pierś i obolałe, rozbiegane uczucie. Niektóre kobiety mogą również doświadczyć gorączki i objawów grypopodobnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *