14 maja, 2024
Zapalenie skóry - jak je leczyć?

Zapalenie skóry – jak je leczyć?

W celu zdiagnozowania zapalenia skóry, Twój lekarz obejrzy Twoją skórę. Może również wykonać biopsję, aby wykluczyć inne choroby. Może również zasugerować wykonanie testu płatkowego, w którym substancja jest nakładana na skórę, a lekarz obserwuje oznaki reakcji. Test ten jest szczególnie przydatny, jeśli pacjent jest uczulony na konkretną substancję.

Doustna cyklosporyna

Doustna cyklosporyna jest lekiem szeroko stosowanym w leczeniu różnych chorób skóry. Ten lek immunosupresyjny jest powszechnie stosowany w leczeniu atopowego zapalenia skóry, zapalenia gruczołów łojowych i przetoki okołoodbytniczej. Jego farmakokinetyka jest zależna od gatunku pacjenta i podlega wpływowi innych jednocześnie stosowanych leków.

Leczenie Cyklosporyna-A może być bardzo skuteczna w leczeniu ciężkich przypadków atopowego zapalenia skóry. Chociaż występuje kilka działań niepożądanych, są one na ogół łagodne do tolerowanych i nie powodują poważnych problemów – ta informacja została podana przez redaktora serwisu odzyskiwarka.pl. Jednak pacjenci powinni rozważyć działania niepożądane doustnej cyklosporyny przed poddaniem się terapii systemowej.

Chociaż działanie cyklosporyny jest dobrze udokumentowane, nadal istnieją pewne pytania dotyczące długoterminowego bezpieczeństwa stosowania tego leku. Niektóre z tych obaw obejmują możliwość rozwoju działań niepożądanych. Nie wiadomo, czy doustna cyklosporyna wpłynie na zdolność danej osoby do snu, czy będzie miała wpływ na codzienne czynności i czy schorzenie będzie nawracać.

W kilku badaniach wykazano, że doustna cyklosporyna poprawia objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych i młodzieży. Lek ten może być szczególnie przydatny w kontrolowaniu świądu i zmniejszaniu jego objawów, który może być podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry. Jednakże doustna cyklosporyna jest często związana ze zwiększonym ryzykiem zakażeń skórnych, co może pogorszyć stan choroby i osłabić odpowiedź na leczenie.

Cyklosporyna jest lekiem immunosupresyjnym, który hamuje produkcję cytokin zapalnych. Lek ten zwykle potrzebuje kilku tygodni, aby zacząć działać. Jego skuteczność może utrzymywać się do 12-16 tygodni po rozpoczęciu leczenia. Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne po zastosowaniu cyklosporyny, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem i zastosować się do jego wskazówek dotyczących tego, kiedy należy przerwać stosowanie leku.

Doustny dupilumab

Dupilumab jest przeciwciałem monoklonalnym zatwierdzonym do leczenia atopowego zapalenia skóry. Działa poprzez blokowanie cytokiny IL-13. Jest zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Europie do leczenia umiarkowanego do ciężkiego atopowego zapalenia skóry. Może jednak powodować działania niepożądane u niektórych osób. Wśród nich jest zwiększone ryzyko krwawienia i zakażenia.

W dwóch badaniach fazy 3 wykazano, że doustny dupilumab w leczeniu atopowego zapalenia skóry zmniejszał objawy u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Istotnie zmniejszał punktację EASI-75 i grubość naskórka zmian, w porównaniu z placebo.

Dupilumab jest zatwierdzony do leczenia umiarkowanego do ciężkiego atopowego zapalenia skóry. W połączeniu z leczeniem miejscowym zmniejsza stan zapalny i łagodzi objawy choroby. Jednakże dupilumab nie jest lekiem na atopowe zapalenie skóry i może wymagać dodatkowych terapii.

Stwierdzono, że połączenie doustnego dupilumabu i miejscowo stosowanej cyklosporyny poprawia objawy atopowego zapalenia skóry i może być pomocne w zapobieganiu nawrotom choroby. Należy jednak pamiętać, że nawroty choroby są częste po odstawieniu cyklosporyny.

Lek jest dostępny w pojedynczej dawce i jest zatwierdzony do stosowania u osób dorosłych z umiarkowanym lub ciężkim atopowym zapaleniem skóry. Nie nadaje się jednak do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Zalecany jest dla pacjentów, którzy cierpią na umiarkowaną do ciężkiej atopię.

Terapia światłem UV

Terapia światłem to prosty sposób na leczenie egzemy. Wygładza zmiany i zmniejsza grubość skóry. Proces ten może zmniejszyć potrzebę stosowania kremów na receptę. Jest to również bezpieczne leczenie dla dzieci. Kobiety w ciąży również mogą z niej skorzystać.

Nie jest ona odpowiednia dla wszystkich osób cierpiących na egzemę, dlatego pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem przed poddaniem się tej terapii. Istnieje również ryzyko związane z terapią światłem, dlatego należy ją stosować tylko wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodły. Ponadto osoby o ciemnej skórze powinny wybrać dermatologa, który specjalizuje się w chorobach skóry osób o ciemniejszej karnacji.

Fototerapia jest bezpieczna dla większości osób. Może być przeprowadzana w domu lub w gabinecie pracownika służby zdrowia. Polega ona na przebywaniu w kabinie emitującej światło UV. Pacjent nosi okulary ochronne, aby chronić oczy. Długość leczenia zależy od stanu skóry i reakcji danej osoby.

Istnieje kilka rodzajów terapii światłem UV. Częściej stosowane są dwa: PUVA i NB-UVB. Oba są przydatne w leczeniu różnych chorób skóry. Chociaż te dwie formy terapii światłem UV różnią się od siebie, mają ten sam cel, którym jest poprawa stanu komórek skóry. W rzeczywistości, niektóre osoby z ciężką łuszczycą mogą otrzymać leczenie UVB, aby pomóc w jej opanowaniu.

Oprócz dwóch głównych metod leczenia łuszczycy i zapalenia skóry, fototerapia ma inne zastosowania. Jest wartościowym leczeniem innych niełuszczycowych chorób skóry i stwardnień skóry. Jest również bezpieczna dla większości populacji i może być stosowana u kobiet w ciąży i dzieci. Znane są jednak działania niepożądane fototerapii, dlatego pacjenci powinni rozważyć wszystkie możliwe przeciwwskazania przed rozpoczęciem leczenia.

Probiotyki

Probiotyki to grupa bakterii, które mogą pomóc w kilku problemach zdrowotnych, w tym w egzemie. Bakterie te występują naturalnie w organizmie człowieka, ale są również dostępne w wielu suplementach diety. Bakterie te można również znaleźć w jogurcie, kefirze i innych sfermentowanych pokarmach. Probiotyki mogą być korzystne dla układu pokarmowego i funkcji immunologicznej, które są zarówno czynnikami w stanach zapalnych, takich jak egzema.

Niektóre badania zbadały skuteczność probiotyków w przypadku zapalenia skóry. Istnieje jednak szereg ograniczeń tych badań, w tym mała wielkość próby. Ponadto badania nie uwzględniały odpowiednich miar potencjalnych działań niepożądanych probiotyków. Autorzy zalecają, aby przyszłe badania skupiły się na standaryzowanych dawkach i podgrupach pacjentów.

W jednym przeglądzie systematycznym stwierdzono, że probiotyki mogą zmniejszać nasilenie atopowego zapalenia skóry. Autorzy włączyli łącznie 20 badań, w których oceniano wpływ probiotyków na atopowe zapalenie skóry. Spośród tych badań 16 wykazało skuteczność w zmniejszaniu nasilenia dolegliwości. W większości badań jako probiotyk stosowano bakterie z gatunku Lactobacillus rhamnosus. Czas trwania leczenia wahał się od czterech do 12 tygodni.

Probiotyki są realną metodą leczenia zapalenia skóry. Badania pokazują, że suplementy te zmniejszają objawy egzemy poprzez zmniejszenie liczby eozynofili we krwi. Na swojej stronie internetowej National Eczema Organisation (NEO) opisuje probiotyki na egzemę. Probiotyki pomagają przywrócić równowagę bakterii w skórze.

Badania nad probiotykami na zapalenie skóry są ograniczone, ale przeprowadzono kilka badań na ten temat. W jednym z badań zastosowano miejscowo krem probiotyczny, który zawierał żywe bakterie mające zmienić mikrobiom skóry i złagodzić objawy egzemy. Naukowcy twierdzą jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ich skuteczność.

PUVA (chemofototerapia)

PUVA (chemofototerapia) niesie ze sobą szereg zagrożeń, w tym przedwczesne starzenie się skóry, uszkodzenia oczu i nudności. Ponadto, leczenie PUVA zwiększa wrażliwość na światło i może powodować uszkodzenia oczu. Dlatego ważne jest noszenie ochronnych okularów przeciwsłonecznych, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia oczu.

PUVA jest zabiegiem fototerapii, który polega na wykorzystaniu światła UVA. Jest ona generalnie zarezerwowana dla osób, które mają ciężką łuszczycę i które nie zareagowały na bardziej tradycyjne metody. Jest skuteczna w oczyszczaniu choroby w około 90% przypadków i może być powtarzana tak długo, jak długo pacjent kontynuuje leczenie. Należy jednak pamiętać, że terapia PUVA nie powinna być stosowana na częściach ciała osłoniętych przed światłem, takich jak twarz czy ręce.

PUVA (chemofototerapia) może również powodować raka skóry, ale ryzyko jest niewielkie, gdy jest stosowana przez krótki okres. Ten rodzaj fototerapii powinien być stosowany pod nadzorem dermatologa, aby zapewnić bezpieczeństwo leczenia. Pomimo ryzyka, PUVA jest jedynym zatwierdzonym sposobem leczenia ciężkiego atopowego zapalenia skóry. Łączy ona fototerapię z lekiem zwanym psoralenami, który sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, co zwiększa jej skuteczność.

W badaniu przeprowadzonym przez van Coevordena i wsp. w 2004 roku sprawdzono skuteczność doustnej PUVA w leczeniu przewlekłego wyprysku rąk. W tym badaniu 158 pacjentów z wypryskiem było leczonych doustną PUVA. Pierwszorzędnym wynikiem tego badania była liczba pacjentów, którzy byli wolni od wyprysku rąk w ciągu 10 tygodni. Drugorzędnymi wynikami były poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta i jego zdolności do pracy.

Chociaż PUVA nie jest zalecana jako leczenie pierwszego rzutu w akantolitycznym zapaleniu skóry, jest skuteczną metodą leczenia uporczywego aktynicznego zapalenia skóry. Konieczne są jednak dalsze badania w celu określenia, które metody fotochemiczne są najbardziej odpowiednie dla tego schorzenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *