23 kwietnia, 2024
Usunięcie piersi u kobiety - jak to wpływa na Ciebie?

Usunięcie piersi u kobiety – jak to wpływa na Ciebie?

Jeśli myślisz o poddaniu się mastektomii, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak operacja wpłynie na Twoje ciało. Oprócz oczywistych konsekwencji kosmetycznych, musisz również wiedzieć, czego możesz się spodziewać po zabiegu. Operacja usunięcia piersi może obejmować różne rodzaje operacji.

Podwójna mastektomia

Po podwójnej mastektomii czeka Cię wiele wyzwań. Po pierwsze, będziesz musiała odpocząć i dojść do siebie. Proces ten może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od indywidualnego przypadku. W tym czasie powinnaś poprosić o wsparcie i być dla siebie cierpliwa. Twój lekarz udzieli Ci konkretnych wskazówek, kiedy możesz powrócić do normalnej aktywności.

Następnie chirurg usunie kilka węzłów chłonnych. Węzły te są zwykle zlokalizowane pod pachą. Chirurg usunie jeden lub więcej z nich, jeśli wyglądają podejrzanie. Chirurg następnie wyśle węzły do laboratorium w celu zbadania komórek nowotworowych. Wyniki badania mogą potrwać do tygodnia. Barwnik użyty podczas operacji zabarwi pierś na lekko niebieski kolor, ale zniknie on po kilku tygodniach. Barwnik zmieni również kolor moczu na zielony przez kilka dni.

Mastektomia oszczędzająca skórę

Mastektomia oszczędzająca skórę jest wykonywana w celu usunięcia chorej piersi bez usuwania otaczającej ją skóry. Może być wykonana jednostronnie lub dwustronnie. Zachowana podczas zabiegu skóra może być ponownie wykorzystana do operacji rekonstrukcyjnej. Chirurg może również zdecydować się na użycie produktów ze sztucznej skóry jako dodatkowej warstwy. Badania wykazały, że odsetek nawrotów miejscowych jest niski w przypadku tej metody rekonstrukcji piersi.

Ten rodzaj mastektomii zachowuje skórę nad piersią, usuwając jednocześnie tkankę piersi, w tym brodawkę i otoczkę. Może ona również obejmować biopsję węzła chłonnego wartowniczego. Po niej może nastąpić rekonstrukcja piersi. Ten rodzaj operacji piersi najlepiej sprawdza się w przypadku mniejszych guzów, które mogą być trudne do ponownego wzrostu.

Obrzęk limfatyczny po mastektomii

U kobiet może wystąpić obrzęk limfatyczny po usunięciu piersi z wielu powodów, od choroby autoimmunologicznej po nowotwór. Na szczęście istnieją zabiegi, które mogą pomóc złagodzić obrzęk. Najczęstsze metody leczenia obrzęku limfatycznego obejmują zmianę diety i stosowanie odzieży uciskowej, ale inną możliwością jest leczenie chirurgiczne. W niektórych przypadkach, chirurgia ambulatoryjna może przekierować system żylny, aby złagodzić obrzęk. Inną opcją jest uzyskanie programu ćwiczeń. The LiveWell after breast cancer initiative by the Johns Hopkins Sidney Kimmel Cancer Center has exercises for all levels of fitness and is a good place to get started.

Kobieta cierpiąca na obrzęk limfatyczny po usunięciu piersi powinna odwiedzić swojego lekarza natychmiast po zakończeniu leczenia raka piersi. Leczenie obrzęku limfatycznego ma kluczowe znaczenie, ponieważ stan ten może szybko postępować. Kobiety z obrzękiem limfatycznym zgłaszają wiele objawów, w tym zmęczenie kończyn, osłabienie i upośledzenie mobilności.

Powrót do zdrowia po mastektomii

Powrót do zdrowia po mastektomii u kobiet może być długim i bolesnym procesem. Pacjentki mogą doświadczać różnych odczuć, w tym drętwienia, bólu, skręceń i fantomowych piersi. Odczucia te mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet do pięciu lat, ale większość pacjentek nie zgłasza, że czuje się z tym źle.

Chociaż istnieje wiele rzeczy, które pacjent może zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia, najważniejszą rzeczą jest zapewnienie sobie czasu na wyleczenie. Lekarz może polecić pacjentowi pozostanie w domu przez cztery do sześciu tygodni po operacji. Jest to spowodowane tym, że rany będą potrzebowały czasu na zagojenie się, zanim będzie można rozpocząć rekonstrukcję. Lekarz może również zalecić unikanie forsownych ćwiczeń, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Należy również skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek forsownych ćwiczeń lub ruchów. Ponadto będziesz potrzebowała dodatkowego czasu, aby dojść do siebie emocjonalnie po mastektomii.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda kobieta jest inna i jej czas powrotu do zdrowia różni się od innych. Niektóre kobiety potrzebują od czterech do sześciu tygodni, aby w pełni dojść do siebie po mastektomii, podczas gdy inne mogą dojść do siebie już po trzech tygodniach. Czas powrotu do zdrowia po mastektomii zależy od rodzaju operacji rekonstrukcyjnej i charakteru nowotworu.

Powikłania mastektomii

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy stwierdzili, że ponad dwie trzecie kobiet, które przeszły obustronną profilaktyczną mastektomię, cierpiało na co najmniej jedno powikłanie w latach po operacji. Wskaźnik ten był wyższy wśród kobiet, które miały rekonstrukcję piersi, a większość komplikacji wystąpiła w ciągu pierwszego miesiąca po operacji. Około połowa kobiet doświadczyła powikłań bólowych, a ich skutki mogą utrzymywać się przez lata.

Zakażenie rany pooperacyjnej jest jednym z najczęstszych powikłań pooperacyjnych. Dotyczy to szczególnie kobiet, które miały wykonaną mastektomię lub lumpektomię. Dodatkowo większa częstość występowania tych powikłań została powiązana z szeregiem chorób współistniejących, w tym wiekiem, otyłością, cukrzycą, paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu. W obecnym badaniu czynniki te nie okazały się jednak istotnymi predyktorami powikłań rany pooperacyjnej. Zamiast tego najistotniejszymi czynnikami predykcyjnymi zakażenia rany pooperacyjnej były wiek pacjentki, hematokryt i to, czy przeszła ona mastektomię, czy też nie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *