13 maja, 2024
Jak długo goją się piersi po rekonstrukcji?

Jak długo goją się piersi po rekonstrukcji?

Czas rekonstrukcji piersi może wynosić od 6 do 8 tygodni. Niezależnie od tego, czy operacja została przeprowadzona w połączeniu z mastektomią, czy też osobno, musisz zapewnić organizmowi wystarczająco dużo czasu na zagojenie się. Oprócz odpoczynku, powinnaś kontynuować ćwiczenia ramion i zabiegi fizykoterapeutyczne. Poświęcenie czasu po operacji pomoże Ci uniknąć komplikacji.

Powrót do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po rekonstrukcji piersi zależy od procedury, którą wybierzesz. Niektóre zabiegi mogą być wykonane natychmiast po operacji, podczas gdy inne mogą wymagać kilku tygodni. Po zabiegu powiększenia piersi prawdopodobnie będziesz musiała nosić elastyczną opaskę lub biustonosz przez okres rekonwalescencji. Twój chirurg poinstruuje Cię również, jak prawidłowo pielęgnować nacięcia. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu powinnaś pozostać w domu i unikać forsownych zajęć.

Czas powrotu do zdrowia po rekonstrukcji piersi wynosi zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. W przypadku wystąpienia komplikacji, w tym zakrzepów krwi lub infekcji, okres rekonwalescencji może być dłuższy. Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i forsownej aktywności fizycznej. Czas rekonwalescencji może być dłuższy, jeśli Twoja praca wymaga dźwigania ciężarów.

Po operacji rekonstrukcji piersi mogą pojawić się liczne blizny, które z czasem zanikają. Może również dojść do osłabienia mięśni – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu warsztat.net.pl. Może to przeszkadzać w codziennym życiu. W zależności od rodzaju operacji może być również wymagane przyjmowanie sterydów lub innych leków w celu złagodzenia bólu. Jeśli zdecydujesz się na operację rekonstrukcji piersi, ważne jest, abyś dokładnie przestrzegała zaleceń lekarza.

Czas powrotu do zdrowia po rekonstrukcji piersi jest inny dla każdej kobiety. Wybór techniki rekonstrukcji piersi, to, czy potrzebujesz dodatkowego rozszerzenia tkanek i czy zdecydujesz się na dodatkową operację, wszystko to będzie miało wpływ na czas powrotu do zdrowia. Twój chirurg omówi najlepszą dla Ciebie metodę i czas przeprowadzenia zabiegu. Jeśli po operacji uda Ci się zachować dobrą symetrię, możesz cieszyć się ze swojego nowego wyglądu.

Operacja rekonstrukcji piersi może wymagać kilku operacji i jest skomplikowanym zabiegiem chirurgii plastycznej. Po mastektomii chirurg usunie część piersi i zrekonstruuje ją za pomocą implantów. W niektórych przypadkach chirurg zrekonstruuje również brodawkę sutkową. Całkowity czas wymagany po operacji może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Powikłania

U pacjentek poddawanych rekonstrukcji piersi występuje kilka zagrożeń i powikłań związanych z zabiegiem. Do powikłań tych należą: zakażenie, rozejście się rany pooperacyjnej, zaburzenia naczyniowe, nieprawidłowe umiejscowienie implantu oraz zwłóknienie tkanek miękkich. Ryzyko nie jest takie samo u każdego pacjenta. Chociaż większość powikłań nie jest poważna, mogą one powodować silny ból lub konieczność reoperacji.

Chociaż nie ma czynników ryzyka związanych z wiekiem w przypadku rekonstrukcji piersi, czynniki związane z wiekiem zwiększają ryzyko powikłań pooperacyjnych. U kobiet powyżej 40 roku życia występuje zwiększone ryzyko zakrzepów krwi po rekonstrukcji opartej na tkankach. Pacjentki powinny zostać poinformowane przez chirurga o możliwych zagrożeniach związanych z wiekiem.

BC Cancer Agency przeanalizowała administracyjne rejestry szpitalne w celu identyfikacji kobiet, które w latach 2001-2008 przeszły mastektomię lub operację oszczędzającą pierś. Dane uzyskano za zgodą Ministerstwa Zdrowia Kolumbii Brytyjskiej i PopulationData BC. Wyniki wykazały, że 167 kobiet miało komplikacje w ciągu 30 dni po rekonstrukcji piersi, a 227 doświadczyło komplikacji w ciągu jednego roku. Wskaźniki powikłań były niższe wśród kobiet, które przeszły BCS, niż tych, które miały mastektomię.

Nie ma jednoznacznych badań dotyczących tego, czy chemioterapia adiuwantowa zmniejsza częstość powikłań po rekonstrukcji piersi. Pojawiło się jednak kilka badań, które donoszą, że stosowanie adjuwantowej hormonoterapii nie zwiększa ryzyka powikłań. Ponadto autorzy jednego badania donieśli, że chemioterapia neoadjuwantowa nie poprawiła wyników rekonstrukcji piersi.

Napromienianie, podobnie jak w przypadku większości metod leczenia nowotworów, może skomplikować zabieg i zwiększyć ryzyko. Pacjentki poddane radioterapii mają również większe szanse na wystąpienie powikłań. Chociaż nie ma jeszcze jednoznacznej klasyfikacji powikłań rekonstrukcji piersi, idealna klasyfikacja uwzględniałaby wpływ promieniowania na pacjentki z rakiem piersi i oceniałaby, jak zmieni się ryzyko danej techniki operacyjnej po napromieniowaniu.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po rekonstrukcji piersi zależy od rodzaju wykonanej operacji. Niektóre procedury, takie jak rekonstrukcja z wykorzystaniem transferu tkankowego, są wykonywane w ciągu jednego dnia, a inne wymagają kilku tygodni. Rekonstrukcja piersi z użyciem implantów i ekspanderów tkankowych trwa zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni. Po pierwszym tygodniu pacjentki mogą wrócić do pracy i lekkich czynności. Należy jednak unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jest to bezpieczne.

Po zabiegu zrekonstruowana pierś będzie obrzęknięta przez kilka dni. Ponadto będzie miała założone rurki drenażowe. Rurki te będą zbierać nadmiar płynu ustrojowego i krwi. Pielęgniarka usunie rurki drenujące kilka dni po zabiegu. Pielęgniarka poinformuje również, czy można wziąć prysznic na ranę, czy nie.

Po zabiegu, przez pierwsze kilka dni będziesz nosić wodoodporny opatrunek. Niektóre rany wymagają założenia szwów, ale z czasem ulegają one rozpuszczeniu. Otrzymasz instrukcję, jak pielęgnować ranę. Większość osób odczuwa przejściowy ból po operacji. Obrzęk i zasinienie mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, ale stopniowo będą zanikać.

Po zabiegu rekonstrukcji piersi powinnaś spodziewać się, że nie będziesz mogła pracować przez okres do sześciu tygodni. Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju operacji i rodzaju implantu piersi. Niektóre procedury nie pozwalają na noszenie biustonosza do czasu zejścia obrzęku, podczas gdy inne mogą pozwolić na noszenie zwykłych biustonoszy po wyzdrowieniu.

Rekonstrukcja hybrydowa z użyciem mięśnia latissimus dorsi jest często wykonywana w ciągu zaledwie pięciu do siedmiu dni. Po zabiegu powinnaś być w stanie prowadzić samochód i brać prysznic, choć przez kilka następnych tygodni powinnaś unikać forsownych aktywności. Po usunięciu drenów można powrócić do normalnej aktywności.

Rekonstrukcja sutka

Operacja rekonstrukcji sutka jest zwykle wykonywana jako zabieg ambulatoryjny. Istnieje niewiele zagrożeń związanych z tą operacją. Jednak pacjent powinien dokładnie przestrzegać instrukcji przedoperacyjnych, aby upewnić się, że jest gotowy do zabiegu. Po operacji pierś będzie przez pewien czas wyglądać na bardziej wyprostowaną i płaską.

Po rekonstrukcji sutka kobieta będzie miała niewielki dyskomfort w miejscu zrekonstruowanego sutka. Może ona nawet mieć wytatuowaną otoczkę, aby wyglądała ona bardziej naturalnie. Pełne zagojenie się zrekonstruowanego sutka wymaga czasu.

W niektórych przypadkach do rekonstrukcji sutka chirurg może użyć płatu skóry z innego obszaru. Płaty skóry są zabezpieczone szwami. Chirurg może również użyć zwiniętego materiału macierzy skórnej, który jest wykonany z ludzkiej lub zwierzęcej skóry, do ponownego ukształtowania sutka.

Chociaż kobiety poddane rekonstrukcji sutka mają wyższe ryzyko rozwoju raka piersi, badania medyczne wykazały, że ryzyko to jest minimalne. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, nie powoduje on powstawania blizn ani pozostałości tkanki piersi. Po roku pacjentki mogą przestać chodzić do chirurga na badania kontrolne.

Chociaż rekonstrukcja sutka nie jest konieczną częścią rekonstrukcji piersi, może pomóc kobiecie w uzyskaniu poczucia własnej wartości i poprawić jej ogólny wygląd. Należy jednak zrozumieć, że rekonstrukcja nigdy nie będzie wyglądała tak naturalnie jak naturalny sutek.

Oprócz operacji zmiany kształtu piersi, rekonstrukcja sutka może być również wykonana po radioterapii raka piersi. Procedura ta może sprawić, że nowy sutek będzie wyglądał bardziej realistycznie, ponieważ tatuaż tworzy wygląd otoczki. Jednak zabieg ten powinien być ostatnim etapem procesu rekonstrukcji piersi i powinien odbyć się cztery miesiące po zabiegu.

Powrót do pracy

Dokładny termin powrotu do pracy po rekonstrukcji piersi zależy od kilku czynników, w tym od konkretnego rodzaju pracy i długości okresu rekonwalescencji wymaganego przez organizm. W przypadku niektórych zawodów powrót do pracy może nastąpić w ciągu tygodnia lub dwóch, ale zawsze należy pozostawić kilka tygodni więcej na pełne wyleczenie. Powrót do pracy zaraz po zabiegu kosmetycznym może być trudny, więc im więcej czasu dasz sobie na leczenie, tym pewniej wrócisz do pracy.

Kiedy wracasz do pracy po rekonstrukcji piersi, ważne jest, abyś była szczera ze swoimi współpracownikami. Mogą oni być zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że przeszłaś leczenie lub że Twój wygląd uległ znacznej zmianie. Jeśli straciłaś włosy lub brwi, może to wywołać pytania ze strony współpracowników. Aby skutecznie odpowiedzieć na te pytania, przygotuj plan informacyjny dla współpracowników, którym możesz się podzielić w prywatnej rozmowie, przez e-mail lub z przełożonym. Bądź otwarta i szczera w kwestii tego, jak rekonstrukcja piersi wpłynie na Twoje życie, jak wpłynie na Twoją pracę i jak wpłynie na Twoje zdrowie. Możesz też spotkać się z kilkoma współpracownikami, którzy nie chcą słyszeć o raku piersi, więc bądź przygotowana na wyjaśnienie swojej sytuacji.

W zależności od rodzaju operacji, może być konieczne wzięcie do sześciu tygodni wolnego od pracy. Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju wykonywanej pracy i może być bardzo różny dla poszczególnych osób. Ogólnie rzecz biorąc, praca przy biurku pozwala na powrót do pracy w ciągu zaledwie tygodnia, natomiast praca wymagająca dźwigania ciężarów może wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *