13 maja, 2024
Okresowe badania piersi - jakie wykonywać?

Okresowe badania piersi – jakie wykonywać?

Istnieje wiele sposobów przeprowadzania okresowych badań piersi. Możesz zdecydować się na wykonywanie ich co tydzień, co miesiąc, a nawet co roku. Tego typu badania są kluczowe dla wykrycia wszelkich zmian w tkance piersi – fragment ten jest manifestacją pracy zespołu redakcyjnego portalu edeko.pl. Oto kilka wskazówek, jak je wykonywać. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest zbadanie swoich piersi przed lustrem. Upewnij się, że szukasz nietypowych cech, takich jak wydzielina z sutków lub zmiana ich kształtu.

Miesięczne

Wykonywanie comiesięcznych samobadań piersi pomaga poprawić wskaźniki przeżywalności kobiet z rakiem piersi. Badania te wykorzystują ręce i oczy do wykrywania zmian w piersiach. Badania te nie zastępują corocznej mammografii, ale mogą pomóc we wczesnym wykryciu zmian i guzków. Użyj opuszków trzech środkowych palców, aby sprawdzić piersi i pachy pod kątem guzków i zmian.

Co tydzień

Piersi kobiety powinny być badane co najmniej raz w tygodniu. Procedura obejmuje zwykle kliniczne badanie piersi i wywiad zdrowotny. Zaleca się również, aby kobiety co roku wykonywały badania obrazowe piersi. Badanie piersi może być bezpłatne i jest pierwszym krokiem do wczesnego wykrycia raka piersi.

Dwumiesięczne

Ważne jest, aby przeprowadzać okresowe badania piersi co najmniej dwa razy w roku. Kobiety powinny zacząć praktykować BSE w młodości i kontynuować je przez całe życie. Pomaga im to zapoznać się z normalnym wyglądem piersi i sposobem zauważania wszelkich zmian. Kobiety powinny rozpocząć BSE od spojrzenia na szczyt piersi, poruszając opuszkami palców po dużym, równym okręgu. Następnie należy przesunąć palce w dół piersi, zaczynając od sutka.

Co roku

Kobiety w każdym wieku powinny okresowo badać piersi u specjalisty, np. u lekarza rodzinnego. Badania te powinny być przeprowadzane w ten sam sposób co miesiąc, a kobiety powinny zgłaszać lekarzowi wszelkie zmiany w piersiach. Kliniczne badanie piersi polega na obmacaniu piersi przez lekarza lub pielęgniarkę i stwierdzeniu ewentualnych zmian.

Jeśli w rodzinie występował rak piersi

Jeśli w rodzinie występował rak piersi, należy regularnie wykonywać badania przesiewowe w kierunku tej choroby. Rak piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów raka, a wczesne wykrycie poprawiło rokowania dla wielu pacjentów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rak piersi jest numerem jeden wśród przyczyn śmierci kobiet i do 2020 roku będzie odpowiedzialny za prawie 685 000 zgonów. Okresowe badania piersi mogą pomóc we wczesnym wykryciu wszelkich nieprawidłowości i uratować życie.

W czasie ciąży

Zachęca się kobiety do okresowych badań piersi w czasie ciąży. Piersi to złożony organ i kobiety powinny poddawać się regularnym badaniom w celu sprawdzenia, czy nie zachodzą w nich zmiany. Zazwyczaj kobiety powinny badać swoje piersi co miesiąc, a badający powinien użyć opuszków 3 środkowych palców, aby sprawdzić, czy nie ma w nich zmian. Powinny one wyczuć grudki, dołeczki i zmiany w sutkach. Powinni również podnieść wysoko ramiona i poszukać zmian w mięśniach klatki piersiowej.

Podczas menopauzy

Podczas menopauzy poziom hormonów u kobiety zaczyna się obniżać, co sprawia, że okresowe badania piersi są kluczowe dla jej zdrowia. Jej objawy mogą obejmować nieprzyjemny zapach z pochwy, zwiększone owłosienie twarzy i nieregularne bicie serca. Jej mięśnie miednicy rozluźniają się, co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu. Może również doświadczyć przerywanych zawrotów głowy i nieprawidłowych odczuć. Niektóre kobiety doświadczają również palpitacji serca i szybkiego bicia serca. Niezależnie od tego, czy doświadczasz tych objawów, czy nie, ważne jest, aby omówić je z dostawcą usług medycznych. Może on pomóc Ci zrozumieć Twoje możliwości i zapewnić Ci najlepszą możliwą opiekę.

W czasie laktacji

W czasie laktacji kobieta powinna mieć okresowe badania piersi. Lekarz sprawdzi, czy nie ma przetoki, czyli otworu w skórze, przez który stale wycieka mleko z przewodu mlecznego znajdującego się poniżej. Przetoka jest zwykle spowodowana wcześniejszą operacją piersi lub biopsją piersi.

Podczas inwolucji

Ryzyko raka piersi zostało powiązane z różnicami w inwolucji zrazików, która jest ilościową klasyfikacją tkanki piersi. Milanese i wsp. (2006) badali związki między różnicami w inwolucji zrazików a ryzykiem raka piersi. Wykorzystali oni biopsje pobrane w Mayo Benign Breast Disease Cohort obejmującym 8736 kobiet. Biopsje zostały pobrane w latach 1967-1991. Kobiety były śledzone przez średnio 17 lat i oceniano wszystkie szkiełka.

Podczas kontroli ginekologicznej

Okresowe badania piersi podczas kontroli ginekologicznej mogą być bardzo pomocne w wykrywaniu różnych stanów zdrowia, w tym raka piersi. Badanie trwa tylko kilka minut, a jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia kobiety. Podczas badania, asystent wyjdzie z pokoju egzaminacyjnego, aby zapewnić Ci prywatność. Możesz wtedy usiąść na stole egzaminacyjnym i poczekać aż lekarz skończy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *