14 maja, 2024
Polaktacyjny zanik piersi - co to znaczy?

Polaktacyjny zanik piersi – co to znaczy?

Polaktacyjny zanik piersi (PBA) jest nieobligatoryjnym prekursorem raka piersi i może wystąpić w okresie menopauzy lub jako objaw zaburzeń. Często towarzyszy mu mrowienie i bolesność sutków. W tym artykule przeanalizowano objawy i możliwości leczenia PBA.

Poliaktalny zanik piersi to normalny (menopauzalny) lub spontaniczny (jako objaw zaburzeń) zanik piersi

Kobiety mogą doświadczać spontanicznego lub normalnego zaniku piersi. Poliactional breast atrophy is a symptom of a disorder, but it is not necessarily an indication of menopause – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu Rozwiązania dla urody. Może być wynikiem zaburzeń równowagi hormonalnej. Leczenie poliaktycznego zaniku piersi może obejmować stosowanie estrogenów i antyandrogenów. Niektóre kobiety mogą również poddać się zwiększeniu masy ciała, próbując odwrócić ten stan.

Zanik piersi jest spowodowany zmniejszeniem ilości estrogenów i progesteronu w organizmie. Spadek ten powoduje obkurczenie piersi, ale także utrzymanie kolagenu, który jest główną częścią tkanki łącznej w piersi. Dodatkowo u kobiet może wystąpić zanik tkanki z powodu chorób przewlekłych i niedożywienia.

U kobiet, które przeszły operację, napromieniowanie lub problem ginekologiczny, może wystąpić zanik piersi. Inne możliwe przyczyny to defekty enzymatyczne, hormonalne lub zaburzenia równowagi hormonalnej.

U kobiet, które doświadczają zaniku poliactionalnego, obie strony piersi są dotknięte. Prawa pierś jest mniejsza niż lewa i ma wklęsłe sutki. Badanie USG piersi jest prawidłowe, podobnie jak badanie czynności tarczycy.

Kobiety doświadczające tego stanu mogą doświadczyć szeregu nieprzyjemnych zmian fizycznych i psychologicznych. Zmiany te mogą wpływać na samoocenę kobiety i jakość jej życia. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej w przypadku tego stanu, aby zapobiec jego pogorszeniu.

Proces starzenia może prowadzić do zmniejszenia ilości estrogenów w organizmie, co powoduje utratę tkanki gruczołowej w piersi. Dodatkowo skóra i sutki tracą swoją elastyczność i nawilżenie, co skutkuje obwisłymi piersiami.

Na szczęście większość przypadków poliaktycznego zaniku piersi jest nienowotworowa. Objawy mogą się poprawiać i pogarszać w różnych okresach miesiąca, a leczenie powinno być oparte na nasileniu objawów. Kobiety powinny prowadzić dzienniczek bólu i informować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Niektóre leki mogą nasilać lub pogarszać mastalgię.

Istnieje wiele możliwości leczenia poliaktycznego zaniku piersi. Miejscowo stosowany krem kortykosteroidowy może zmniejszyć świąd. Krem ten może również zmniejszyć suchość skóry. W ciężkich przypadkach, lekarz może przepisać doustne antybiotyki. Jeśli te sposoby leczenia nie przynoszą ulgi, pacjent może potrzebować porady psychoseksualnej.

Powoduje mrowienie i bolesność sutków

Ból sutków może być uczuciem pieczenia, bólu lub mrowienia. Może być spowodowany przez czynności, hormony i oparzenia słoneczne. Może być również objawem egzemy. Na szczęście, ból sutka nie jest stanem zagrażającym życiu. Istnieją jednak sposoby na jego rozpoznanie i leczenie.

Mrowienie w piersi jest powszechne, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Są one zazwyczaj przejściowe i związane z normalnymi wahaniami hormonalnymi. Jeśli jednak towarzyszą im inne objawy, takie jak ból lub tkliwość, kobiety powinny zgłosić się do lekarza.

Bolesne sutki mogą przeszkadzać w karmieniu piersią, dlatego ważna jest wizyta u konsultanta laktacyjnego, aby poprawić swoje metody karmienia. Należy również zwrócić uwagę na narośla lub wydzielinę na sutkach. Jeśli masz odwrócone sutki, mogą one również być oznaką problemu. Najczęstszym sposobem leczenia jest czas. W końcu bolesność ustąpi sama.

Jeśli odczuwasz ból sutków, może to być oznaka guzka w piersi. Guzek ten występuje zazwyczaj w obu piersiach i może rozprzestrzeniać się także na pachy. Występuje częściej u kobiet po menopauzie, przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.

Jest to nieobligatoryjny prekursor raka piersi

Do nieobligatoryjnych prekursorów raka piersi należą atypowa hiperplazja przewodowa (ALH), rak zrazikowy in situ (LCIS) oraz zmiany kolumnowe. Obecność tych zmian jest często wskaźnikiem ryzyka raka piersi, ponieważ wiążą się one z dużą częstością występowania raka inwazyjnego.

Opcje leczenia

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie poliaktyczny zanik piersi, masz kilka opcji leczenia. Niektóre z tych opcji mogą spowodować utratę tkanki piersi, podczas gdy inne mogą poprawić wygląd piersi. Niektóre z tych zabiegów obejmują stosowanie antyandrogenów lub estrogenów.

Może Pani również rozważyć biopsję węzła chłonnego wartowniczego. Procedura ta polega na usunięciu jednego do trzech węzłów chłonnych. Chociaż biopsja węzła wartowniczego jest standardem postępowania w przypadku wczesnego stadium raka piersi, nie jest ona odpowiednia dla każdej pacjentki. Przed poddaniem się tej procedurze należy omówić z lekarzem ryzyko i korzyści.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *