14 maja, 2024
Czy piersi mogą być twarde - opinia lekarzy

Czy piersi mogą być twarde – opinia lekarzy

Istnieje kilka powodów, dla których możesz mieć twarde, bolesne piersi. Niektóre z nich mogą być spowodowane przez fibroadenoma, łagodny guz. Z drugiej strony torbiele są łagodne i nie powodują raka. Torbiele to kieszonki z płynem, które mogą być twarde lub spuchnięte.

Obrzęk piersi powoduje twarde, spuchnięte i bolesne piersi

Obrzęk piersi to stan, który powoduje twarde, spuchnięte, a czasem bolesne piersi – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu Człowiek w Sieci. Jest to spowodowane mlekiem, które zatrzymało się w tkankach piersi. Może to utrudniać karmienie piersią i powodować bolesne zatrzaski. Jednym ze sposobów na złagodzenie obrzęku piersi jest odciągnięcie mleka lub zastosowanie ciepłego kompresu. Należy jednak pamiętać, że ciepły kompres może zwiększyć obrzęk.

Obrzęk piersi może wystąpić w wyniku ciąży. W czasie ciąży hormon prolaktyna jest wysoki i sygnalizuje piersi do pompowania mleka. Powoduje to napływ krwi do piersi, co sprawia, że puchną i stają się bolesne. Obrzęk piersi może również prowadzić do zatkania przewodów, co może skutkować zakażeniem. Może to trwale uszkodzić tkankę piersi.

Chociaż obrzmienie piersi jest często tymczasowym problemem, który zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 3 do 4 dni, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy jest to choroba podstawowa. Jeśli obrzmienie jest spowodowane zapaleniem piersi, lekarz prawdopodobnie poprosi Cię o monitorowanie objawów przez kilka dni, aby wykluczyć poważny problem.

Obrzęk piersi może również wystąpić, gdy karmienie piersią zostanie przerwane lub gdy dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka. W pierwszych tygodniach karmienia piersią, mleko w piersiach jest produkowane w ilości przekraczającej zapotrzebowanie dziecka. Proces ten utrudnia karmienie piersią, a nawet może powodować bolesne obrzęki. Obrzmienie piersi jest nieprzyjemnym stanem, ale istnieją sposoby leczenia dostępne w domu, które pomagają złagodzić objawy.

Inne objawy obrzęku piersi to twarde, spuchnięte i bolesne sutki. Niektóre kobiety mogą również odczuwać zmęczenie podczas pierwszych dni produkcji mleka. W niektórych przypadkach często występuje gorączka, którą należy natychmiast leczyć.

Inne sposoby leczenia obrzęku piersi obejmują masaż, zimne okłady żelowe i liście kapusty. Te zabiegi mogą nie działać dla wszystkich, ale mogą być pomocne. Akupunktura i leki ziołowe mogą również pomóc w obrzęku piersi. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić ich skuteczność.

Ginekomastia to nadmierny rozwój męskiej tkanki piersi

Ginekomastia, czyli nadmierny rozwój męskiej tkanki piersi, to stan, który dotyka ponad 50% mężczyzn na całym świecie. Najczęściej jest ona spowodowana brakiem równowagi hormonalnej wynikającej z wahań poziomu estrogenów. Na szczęście stan ten często ustępuje samoistnie.

Ginekomastia jest częstym problemem wśród mężczyzn, dotykającym mężczyzn w każdym wieku. Zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, ale może wystąpić również u noworodków i starszych mężczyzn. Stan ten jest zazwyczaj łagodny (nienowotworowy) i może wystąpić w jednej lub obu piersiach.

Niektóre leki i choroby mogą zwiększać ryzyko rozwoju ginekomastii. Marskość wątroby jest jednym z przykładów specyficznej przyczyny ginekomastii, podobnie jak stosowanie niektórych leków. Oprócz tych podstawowych przyczyn, stan ten może być również skutkiem ubocznym stosowania sterydów anabolicznych.

Ginekomastia zwykle dotyczy jednej lub obu piersi. Może rozpocząć się jako guzek lub tkanka tłuszczowa poniżej sutka. Objawy mogą być podobne do tych z innych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z tarczycą. Większość przypadków jednak poprawia się sama bez leczenia.

Ginekomastia jest diagnozowana poprzez palpację tkanki piersi. Najlepiej wykonywać to badanie w pozycji leżącej. Badający powinien obmacać pierś od obwodu do otoczki. Za ginekomastię uważa się 2 cm lub większą masę podpiersiową. Jeśli masa ma więcej niż 2 cm średnicy, to jest złośliwa. Inne objawy przemawiające za tym rozpoznaniem to wciągnięcie sutka i powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Leczenie chirurgiczne ginekomastii jest możliwe w niektórych przypadkach. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej i tłuszczowej, dzięki czemu klatka piersiowa staje się bardziej płaska i jędrna. Może również skorygować podstawowy problem medyczny. W niektórych przypadkach, powiększona tkanka może wymagać mastektomii.

Cysty nie powodują raka

Choć może Ci się wydawać, że torbiele w piersiach zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi, nie są one szkodliwe dla Twojego zdrowia. Mimo to powinnaś odwiedzić swojego lekarza, aby je sprawdzić. Kobiety z licznymi torbielami lub takimi, które pojawiają się regularnie, powinny być ocenione przez specjalistę od piersi.

Najczęstsze objawy torbieli w piersiach to tkliwość i ból piersi. Torbiele piersi spowodowane zmianami włóknistymi są również częstą przyczyną bólu piersi. Natomiast torbiele nowotworowe w piersi występują rzadko i nie powodują bólu. Objawy zapalnego raka piersi obejmują szybki wzrost rozmiaru i wżery w skórze piersi.

Do zdiagnozowania torbieli w piersi często potrzebna jest biopsja. Podczas biopsji piersi lekarz może usunąć torbiel i zbadać ją pod kątem obecności nieprawidłowych komórek lub krwi. Jednak biopsja nie jest konieczna w przypadku każdej torbieli, ponieważ niektóre torbiele nie zwiększają ryzyka wystąpienia raka piersi. Jednak torbiele w piersi mogą utrudnić wykrycie raka piersi, jeśli już go masz. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać comiesięczne samobadanie piersi.

Jeśli torbiel w piersi rozwija się w sposób złożony, lekarze będą ją dokładniej monitorować. Będą przeprowadzać kontrolne badania obrazowe co sześć do 12 miesięcy i powtarzać biopsję co dwa lata, jeśli nie ma zmian. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zmiany, lekarz może zalecić powtórną biopsję lub nawet usunąć torbiel. Pomimo tego, że torbiele w piersi nie powodują raka, wymagają odpowiedniego leczenia.

Torbiele w piersi są częstym schorzeniem u kobiet, zwłaszcza tych poniżej 50 roku życia. Mogą mieć różną wielkość, a nawet zmieniać się w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety. Zwykle nie wymagają operacji i są często leczone za pomocą aspiracji cienkoigłowej. W niektórych przypadkach mogą zapaść się same.

Podczas gdy proste torbiele nie powodują raka, bardziej złożone torbiele mogą zwiększyć ryzyko. Cysty o grubych ścianach są uważane za torbiele złożone i może być konieczna biopsja. Jednak większość z tych torbieli okazuje się łagodna.

Włókniaki nie powodują raka

Włókniaki to łagodne guzy piersi zbudowane z tkanki gruczołowej i łącznej. Są one uważane za łagodne, ponieważ nie powodują raka i zazwyczaj nie powodują bólu ani dyskomfortu. Guzy te są również zazwyczaj małe, o średnicy zaledwie kilku milimetrów, i nie rozprzestrzeniają się na otaczające tkanki. Jednak niektóre złożone włókniaki mogą rosnąć i przekształcić się w raka piersi.

Włókniaki mogą mieć średnicę jednego lub kilku centymetrów i można je znaleźć na mammografii. Nie powodują one raka i często z czasem kurczą się lub pozostają tej samej wielkości. Według American Cancer Society, włókniaki są klasyfikowane jako proste lub złożone, przy czym proste pojawiają się jednolicie na piersi. Włókniaki złożone są większe i mają bardziej charakterystyczne cechy. Chociaż nikt nie wie dokładnie, co powoduje włókniaki, istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do ich wzrostu, w tym wrażliwość na estrogen. Na szczęście włókniaki nie są bolesne i nie są tkliwe w dotyku.

Włókniaki nie bolą i są częstym schorzeniem. Mogą pojawiać się pod skórą jako masa przypominająca marmur, a ich wielkość i kształt może się zmieniać wraz z cyklem miesiączkowym kobiety. Często są one bezbolesne i nie są zauważane aż do późniejszego okresu życia. Mogą być jednak wykryte za pomocą mammografii lub USG. Jeśli są bezobjawowe, w razie potrzeby można je usunąć chirurgicznie.

Chociaż niektóre włókniaki mogą wymagać operacji, większość kobiet jej nie potrzebuje. Mogą one po prostu chcieć pozostawić je w spokoju i czekać na ustąpienie objawów. Jednak niektóre mogą potrzebować biopsji, aby określić, czy są one rakowe. Jeśli niepokoją Cię objawy, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że guzek jest łagodny.

Chociaż włókniaki nie powodują raka, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet z gęstą tkanką piersi i historią raka piersi w rodzinie. Rozpoznanie włókniaków jest łatwe i może zapewnić Ci spokój ducha. Diagnoza wykluczy również inne schorzenia, które mogą być przyczyną powstania guzka w piersi.

Włókniaki są powszechnym łagodnym guzem piersi, często występującym u kobiet w wieku od 15 do 35 lat. Zazwyczaj są gładkie w dotyku i łatwo przesuwają się pod skórą. Często są bezbolesne, ale mogą być tkliwe przed okresem. Prosty włókniak będzie bezbolesny, będzie miał pojedynczy guzek i będzie wyglądał tak samo w obu piersiach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *