13 maja, 2024
Ból piersi w ciąży - kilka porad

Ból piersi w ciąży – kilka porad

Jeśli doświadczasz bólu piersi podczas ciąży, najlepszą rzeczą do zrobienia jest konsultacja z OB-GYN lub specjalistą od zdrowia kobiet. Mogą oni zalecić domowe sposoby, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub suplementy. Ważne jest również, aby unikać stresu.

Domowe środki zaradcze

Ciąża to czas wielkich zmian, a ból piersi może być jedną z wielu rzeczy, które się pojawią. Piersi mogą być obolałe i wrażliwe na dotyk, a większość kobiet uzna to za bardzo niekomfortowe, ale zazwyczaj ustępuje to w miarę trwania ciąży. W tym czasie ważne jest, aby pamiętać, że ból piersi jest powszechny, ale można go również złagodzić za pomocą kilku prostych środków domowych. Środki te obejmują mielone siemię lniane zmieszane z wodą, sokiem owocowym lub jogurtem. Niektóre kobiety uważają również, że przyjmowanie pokarmów bogatych w witaminy i ograniczenie spożycia soli pomaga złagodzić bolesność piersi. Pomocne są również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID) – sekcja ta jest dziełem redakcji serwisu instytutnatylnej.pl.

Innym świetnym domowym środkiem na ból piersi w czasie ciąży jest stosowanie okładów z lodu. Może on być szczególnie pomocny w przypadku obolałych piersi. Możesz również zastosować zimny kompres. Jest to świetne rozwiązanie dla wszelkich obolałych piersi, pomocne może być również przyłożenie na obolałe miejsce zamrożonej torebki grochu.

Jeśli zimny kompres nie załatwi sprawy, zastosowanie ciepła może być skuteczne. Musisz jednak chronić swoją skórę przed gorącym lub zimnym okładem. Ciepłe i zimne okłady są świetne do łagodzenia bólu piersi, ale mogą zaszkodzić Twojej skórze, jeśli będą zbyt gorące lub zbyt zimne. Zawsze stosuj odpowiednie środki ostrożności i upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Leki przeciwbólowe bez recepty

Kobiety w ciąży, które odczuwają ból w piersiach, powinny uważać na leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Leki te mogą powodować poważne skutki uboczne w czasie ciąży i nie powinny być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem. NLPZ, takie jak ibuprofen, często znajdują się w lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Mogą one również wchodzić w interakcje z innymi lekami i powinny być stosowane z ostrożnością. Chociaż NLPZ mogą tymczasowo złagodzić ból, nie są bezpieczną opcją do stosowania w czasie ciąży.

Niektóre porady dotyczące leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty na ból piersi w czasie ciąży pochodzą od American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), którzy stwierdzają, że acetaminofen jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży, jeśli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Kobiety w ciąży nie powinny jednak przyjmować leków z grupy NLPZ, takich jak aspiryna, naproksen, ponieważ mogą one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Chociaż ból piersi jest normalny i oczekiwany podczas ciąży, może być niekomfortowy. Wiele kobiet doświadcza go w pewnym momencie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, i nie powinny czuć się zakłopotane lub zawstydzone tym, że mają bolesność piersi. Niektóre kobiety uważają za pocieszające zmienianie biustonoszy co kilka tygodni, co może złagodzić ból piersi. Ważne jest również, aby regularnie sprawdzać stanik podczas ciąży.

Suplementy

Kobiety, które doświadczają bólu piersi podczas ciąży, mogą znaleźć ulgę dzięki różnym naturalnym środkom. Suplementy ziołowe, które zawierają wyciąg z czerwonej koniczyny, mogą pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu spowodowanego przedmiesiączkowym bólem piersi. W jednym z badań ten ziołowy suplement zmniejszył ból piersi o 44%. Przedmiesiączkowy ból piersi jest spowodowany zmianami poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego. Stan ten jest powszechny w wielu krajach zachodnich.

Mielone siemię lniane jest znane ze zmniejszania bólu piersi. Można je dodawać do płatków śniadaniowych, wypieków lub smoothies. Multiwitaminy i olej z wiesiołka mogą również pomóc złagodzić ból piersi. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki na receptę lub suplementy ziołowe. Suplementy te mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na ból piersi.

Wykazano, że olej z wiesiołka zmienia równowagę kwasów tłuszczowych w komórkach, co może zmniejszyć ból piersi. Olej ten można przyjmować w postaci kapsułek trzy razy dziennie.

Unikanie stresu

Unikanie stresu podczas ciąży może pomóc złagodzić ból i dyskomfort piersi. Hormon kortyzol jest uwalniany podczas okresów stresu, a wysoki poziom kortyzolu obniża produkcję progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za regulację wzrostu piersi. Niski poziom progesteronu może powodować bolesność piersi i PMS. Pierwszą oznaką ciąży są spuchnięte, obolałe piersi. Jeśli te objawy są połączone z brakiem miesiączki, możesz być w ciąży.

Przyjmowanie dużej ilości wody jest kolejnym pomocnym środkiem na ból piersi podczas ciąży. Piersi stale zmieniają kształt podczas ciąży, a staniki z fiszbinami mogą być niewygodne. Woda pomaga również wypłukać z organizmu nadmiar hormonów i płynów, które nasilają ból piersi. Możesz również dodać do wody cytrynę lub imbir, aby złagodzić ból piersi.

Jeśli odczuwasz ból w czasie ciąży, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub pracownikiem służby zdrowia. Testy ciążowe są dobrym sposobem na określenie, czy jesteś w ciąży, ale mogą dawać fałszywe wyniki. Oprócz zaburzeń hormonalnych, ból piersi w ciąży może być również oznaką źle dopasowanego stanika, infekcji lub rosnącego dziecka.

Noszenie biustonosza

Najlepszym sposobem na złagodzenie bólu piersi w czasie ciąży jest noszenie podtrzymującego biustonosza. Powinnaś szukać biustonoszy, które są dobrze dopasowane, a unikać zbyt ciasnych. Możesz również spróbować ciepłych lub zimnych okładów. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że ból piersi podczas ciąży nie jest oznaką raka piersi. Jeśli jednak zauważysz guzki lub ból, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Jeśli nie czujesz się komfortowo nosząc biustonosz, możesz rozważyć użycie wkładek do piersi. Produkty te są zazwyczaj jednorazowe lub zmywalne i wkłada się je do stanika, aby chronić sutki. Podczas ciąży Twoje piersi zwiększą swój rozmiar. Być może będziesz musiała kupić biustonosz w większym rozmiarze lub z grubszymi fiszbinami. Ponadto w tym czasie skóra na Twoich piersiach będzie się rozciągać.

Oprócz używania właściwego rozmiaru stanika, powinnaś często się mierzyć. Rozmiar Twoich piersi może wzrosnąć nawet o trzy rozmiary miseczki. Ważne jest, aby znaleźć stanik, który będzie przylegał, ale nie będzie bolał. Powinnaś również sprawdzać, czy stanik nie robi śladów na skórze. Oznacza to, że stanik nie jest odpowiednio dopasowany.

Unikanie wysiłku fizycznego

Chociaż wysiłek fizyczny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, najlepiej unikać gwałtownych, szarpanych ruchów. Należy również unikać wstrzymywania oddechu lub nadmiernego rozciągania się podczas ćwiczeń. Twoje dziecko potrzebuje stałego dopływu tlenu, a Ty nie chcesz przegrzać swojego organizmu. Staraj się ćwiczyć na tyle intensywnie, aby podnieść tętno, ale nie tak intensywnie, aby nie móc prowadzić rozmowy. Możesz powiedzieć swojemu instruktorowi ćwiczeń, że jesteś w ciąży i zapytać o najlepszy sposób bezpiecznego ćwiczenia.

Chociaż istnieją pewne czynności, których nie powinnaś wykonywać w ciąży, wiele kobiet uważa, że nadal mogą w nich uczestniczyć. Na przykład, możesz kontynuować bieganie, gdy twój lekarz zatwierdza, i możesz włączyć umiarkowaną aktywność do swojej codziennej rutyny. Możesz na przykład chodzić w przerwie na lunch lub chodzić po schodach zamiast jeździć windą. Istnieją również aktywności, które są zabronione w czasie ciąży, takie jak sporty kontaktowe, ćwiczenia, które mogą spowodować poważny upadek i gorąca joga.

Możesz bezpiecznie ćwiczyć w czasie ciąży, jeśli przestrzegasz wytycznych ustalonych przez American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Powinnaś dążyć do 150 minut aktywności aerobowej w tygodniu i dwóch dni ćwiczeń oporowych. Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, trzymaj się aktywności o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Staraj się unikać sportów kontaktowych, nagłych zmian poziomu tlenu i sportów ekstremalnych. Pamiętaj, że twoje ciało da ci znać, kiedy trzeba się zatrzymać.

Unikanie zmian hormonalnych

Ciąża może powodować zmiany w piersiach i być może zastanawiasz się, czy powinnaś unikać zmian hormonalnych w tym czasie. Jest to normalna część procesu, a Twoje piersi zwiększą swój rozmiar i pełnię, gdy Twoje dziecko będzie rosło w Tobie. Zmiany te są spowodowane przez hormony ciążowe, które przygotowują Twoje ciało do karmienia piersią. Jednak zmiany te mogą być również bardzo niekomfortowe i powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać, aby móc poradzić sobie z ewentualnym dyskomfortem.

Niektóre kobiety doświadczają bólu piersi w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zmiany te są normalne i często są nieszkodliwe, chociaż niektóre kobiety mogą odczuwać przypływ bólu. Chociaż może to być nieszkodliwe, ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli doświadczasz przypadkowych epizodów bolesności piersi. Powinnaś również zwrócić uwagę na wszelkie guzki lub nieprawidłowe wydzieliny.

Hormony ciążowe, takie jak estrogen i progesteron, sprzyjają rozwojowi przewodów piersiowych. W rezultacie Twoje piersi stają się większe i produkują siarę, wczesną formę mleka matki. Jest to normalna część procesu, jednak hormony mogą sprawić, że Twoje piersi będą bardziej wrażliwe niż zwykle.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *