16 czerwca, 2024
Torbiele w piersiach - co robić?

Torbiele w piersiach – co robić?

Istnieje wiele opcji leczenia torbieli piersi. Niektóre z nich to aspiracja cienkoigłowa, tabletki antykoncepcyjne, mammografia i USG. Powinnaś porozmawiać z lekarzem o wszystkich opcjach. Pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję. Biopsja może być konieczna do określenia dokładnej przyczyny powstania torbieli.

Aspiracja cienkoigłowa

Aspiracja cienkoigłowa jest procedurą diagnostyczną, w której bardzo cienka igła jest wprowadzana do guzka piersi w celu usunięcia płynu. Płyn jest następnie badany pod mikroskopem. Lekarz może użyć ultradźwięków, aby pokierować umieszczeniem igły. Badanie to pomaga określić, czy guzek jest torbielą czy masą stałą.

Aspiracja cienkoigłowa jest zabiegiem ambulatoryjnym, który zwykle trwa od 15 do 20 minut. Pacjenci mogą spodziewać się lekkiego dyskomfortu podczas zabiegu. Przed wprowadzeniem igły radiolog użyje kremu znieczulającego, aby znieczulić dany obszar. Następnie igła usunie nieprawidłowe komórki i płyn.

Aspiracja cienkoigłowa może być wykonana przez chirurga w warunkach ambulatoryjnych. Przed zabiegiem skóra w miejscu zabiegu zostanie oczyszczona i obłożona sterylną serwetą. W niektórych przypadkach pacjent może również otrzymać środek uspokajający, aby procedura była bardziej komfortowa. Podczas tego zabiegu lekarz wprowadzi przez skórę do nieprawidłowego miejsca cienką igłę połączoną ze strzykawką. Po wprowadzeniu igły, wewnątrz strzykawki zostanie wytworzone podciśnienie, powodujące usunięcie płynu lub tkanki. Próbka zostanie wysłana do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Procedura aspiracji cienkoigłowej jest badaniem diagnostycznym stosowanym w celu uzyskania próbek płynu lub tkanki z mas piersi. Jest to jedna z wielu metod diagnostycznych, która jest często stosowana w postępowaniu z masą piersi. W zależności od stopnia zaawansowania masy, badanie to może być wykorzystane do wykluczenia guzka przed operacją.

Aspiracja cienkoigłowa jest procedurą bezpieczną i trwa zaledwie kilka minut. Jeśli jest wykonywana prawidłowo przez doświadczonego pracownika służby zdrowia, wyniki są bardzo dokładne. Ryzyko zakażenia lub zasinienia jest minimalne. Aspiracja cienkoigłowa jest również mniej inwazyjna niż biopsja rdzeniowa. Jedyną wadą jest to, że pobrana próbka komórek może dać jedynie ograniczony opis rodzaju obecnego guza.

Pigułki antykoncepcyjne

Jeśli cierpisz na torbiele w piersiach, pigułki antykoncepcyjne mogą pomóc zapobiec ich powrotowi. Pigułki te zawierają hormony, które regulują cykle miesiączkowe i mogą zapobiegać powstawaniu torbieli. Jednak te pigułki powinny zostać odstawione, gdy kobieta osiągnie menopauzę. Mogą one również mieć skutki uboczne, takie jak zwiększony ból piersi.

Podczas pierwszych kilku tygodni przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wiele kobiet doświadcza łagodnych nudności. Jednak zazwyczaj ustępują one po kilku tygodniach. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Inne skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych to powiększenie piersi i ich tkliwość. Te efekty uboczne ustępują zwykle po kilku tygodniach, ale jeśli doświadczasz ich regularnie, skontaktuj się z lekarzem. Możesz zmniejszyć objawy tkliwości piersi poprzez ograniczenie spożycia kofeiny i soli oraz noszenie podtrzymującego biustonosza.

Pigułki antykoncepcyjne są ważne dla wielu kobiet. Musisz jednak wybrać metodę antykoncepcyjną, która jest bezpieczna dla Twojego organizmu. Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, które blokują ciążę. Mogą one jednak również nadmiernie stymulować komórki piersi i zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi. Dlatego kobiety z historią raka piersi powinny unikać hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

U niektórych kobiet torbiele w piersiach występują również podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub hormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych. Te hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów ginekologicznych, ale mogą również obniżać ryzyko wystąpienia innych typów. Dlatego też, jeśli w rodzinie występowały torbiele piersi lub masz mutację genu BRCA, lekarz może zalecić inną opcję.

Mammogram

Mammogram dla torbieli piersi jest procedurą, która pokazuje torbiele w piersi na USG lub mammografii. Większość torbieli ma rozmiar kilku milimetrów i nie powoduje żadnych objawów. Jednak niektóre torbiele mogą być większe lub wykazywać bardziej złożone cechy. W takich przypadkach mogą być potrzebne dalsze badania.

Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie o niskiej dawce do uzyskania obrazów wnętrza piersi. Może obejmować dwa pojedyncze obrazy lub bardziej szczegółowe obrazy tomosyntezy. Do potwierdzenia diagnozy mogą być potrzebne dodatkowe zdjęcia. Badanie ultrasonograficzne może być również wykorzystane do stwierdzenia, czy guzek w piersi jest stały czy miękki.

Mammografia może być również przydatna do znalezienia zwapnień. Te drobne kawałki wapnia mogą sygnalizować obecność raka piersi we wczesnym stadium. Lekarz może również chcieć zbadać, czy nie ma skupisk mikrozwapnień, które mogą wskazywać na dodatkową aktywność w piersi. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, ale jeśli występują w dużej liczbie, mogą być oznaką raka.

Mammografia może również ujawnić guzek w piersi. Chociaż torbiele są powszechne, powinnaś udać się do lekarza, jeśli zauważysz guzek w piersi. Lekarz zbada guzek i sprawdzi, czy nie ma innych nieprawidłowości w piersi, zanim zdiagnozuje stan. Jeśli jednak zauważysz guzek, który nie reaguje na leczenie, powinnaś skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli lekarz znajdzie torbiel podczas mammografii, do jej usunięcia może być konieczna aspiracja cienkoigłowa. Zabieg ten jest często wykonywany pod kontrolą USG. Jeśli płyn jest zielony, słomkowy lub ma inne cechy, które są niepokojące, lekarz najprawdopodobniej zaleci operację. Jeśli jednak nie zareaguje na aspirację, torbiel może wrócić ponownie. Jeśli powróci w ciągu kilku miesięcy, trzeba będzie poddać się dodatkowym badaniom. USG

USG to badanie diagnostyczne, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wizualizacji wewnętrznych struktur piersi. Ten rodzaj badania jest nieinwazyjny i rzadko powoduje dyskomfort. Nie zawiera również kontrastu ani promieniowania jonizującego. Rozpuszczalny w wodzie żel jest umieszczany na piersi pacjentki, a ręczne urządzenie jest używane do kierowania fal dźwiękowych na tkankę piersi. Przetwornik przesuwa się po skórze pacjentki i tworzy obraz struktur wewnętrznych.

USG może ujawnić obecność torbieli w piersi poprzez ocenę kształtu, wielkości i miękkości torbieli. Niektóre torbiele są wypełnione płynem, podczas gdy inne są stałe. USG może również ujawnić obecność naczyń krwionośnych i przewodów w tym obszarze. Wyniki badania USG mogą być dostępne tego samego dnia lub kilka dni później. Po wykonaniu badania lekarz rodzinny skontaktuje się z Panią, aby omówić wyniki.

Torbiele piersi są powszechne i dotykają kobiet w każdym wieku. Kobiety przed menopauzą są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju torbieli. U kobiet, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą, również mogą wystąpić torbiele. Na szczęście, torbiele piersi nie są rakowe. USG nie określi, czy lity guzek jest rakowy, czy nie. Nie może również wykryć zwapnień.

USG to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do stworzenia obrazu wnętrza piersi. Może ono ujawnić torbiele lub masy, których nie widać na mammogramie. W przeciwieństwie do mammografii, badanie ultradźwiękowe nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania. Badanie USG pomaga lekarzowi zdecydować, czy guzek w piersi jest wypełniony płynem, czy jest stały. Nie zastępuje ono badania mammograficznego, ale może być wykorzystane do ustalenia, czy badanie mammograficzne jest konieczne, aby wykluczyć guzek.

Leczenie

Podczas gdy większość torbieli piersi jest nieszkodliwa i ustępuje sama, niektóre wymagają poważniejszego leczenia. W takich przypadkach lekarz może zastosować aspirację cienką igłą w celu usunięcia torbieli. Procedura ta wykorzystuje ultradźwięki do prowadzenia igły. Jest ona zazwyczaj bezbolesna i może pomóc w zmniejszeniu objawów torbieli piersi. Jeśli jednak torbiel utrzymuje się lub nie ustępuje po kilku tygodniach, lekarz może zalecić operację.

Chociaż torbiele w piersiach są zazwyczaj łagodne, ważne jest, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie torbiel. Wczesne usunięcie torbieli może zapobiec rozwojowi złośliwego nowotworu. Pacjentki z torbielami w piersiach mogą odczuwać także wiele innych objawów, które powinny być zbadane przez lekarza.

Torbiele piersi to okrągłe lub owalne struktury wypełnione płynem. Mogą być bolesne i czasami wymagają leczenia chirurgicznego. Są one częstym schorzeniem u kobiet i dotykają jednej lub obu piersi. Jedna na siedem kobiet doświadczy w ciągu swojego życia wyczuwalnej torbieli. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia.

Leczenie torbieli piersi różni się w zależności od rodzaju i lokalizacji torbieli. Torbiele proste mają gładkie ściany i są wypełnione płynem. Fale dźwiękowe ultradźwięków przechodzą bezpośrednio przez torbiel. Natomiast torbiele złożone mogą mieć nieregularne granice i grube ściany. Będą one echem fal dźwiękowych ultradźwiękowych i wymagają dalszych badań medycznych. Oprócz leków, pacjentki powinny nosić podtrzymujący biustonosz, aby złagodzić dyskomfort w piersiach.

Właściwa diagnostyka torbieli piersi obejmuje podejście oparte na potrójnej ocenie. Pacjentki powinny przejść badanie kliniczne, obrazowe i biopsję w celu dokładnego określenia charakteru torbieli.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *