23 kwietnia, 2024
Obwisła skóra po cesarskim cięciu - jak sobie z nią radzić

Obwisła skóra po cesarskim cięciu – jak sobie z nią radzić

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, możesz się zastanawiać, czy istnieją sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie z obwisłą skórą. Istnieje kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać po porodzie, które pomogą Ci rozciągnąć i napiąć luźną skórę. Ponadto istnieją pewne witaminy, które możesz przyjmować, aby pomóc sobie w powrocie do zdrowia.

Przyjmowanie witamin podczas ciąży może pomóc napiąć luźną skórę po cesarskim cięciu

Podczas ciąży możesz przyjmować pewne witaminy i minerały, aby poprawić elastyczność skóry. Pomoże Ci to zapobiec nadmiarowi luźnej skóry po porodzie. Witaminy te wchłaniają się głównie z pożywienia. Witaminy C i A, a także pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak marchew i awokado, pomogą Twojej skórze zachować jędrność i elastyczność.

Jedzenie pokarmów bogatych w składniki odżywcze jest również korzystne dla Twojego ciała i skóry po porodzie. Spożywanie pokarmów bogatych w kolagen może na przykład zwiększyć elastyczność i jędrność skóry – zasób ten pochodzi od redakcji serwisu dietaporady.pl. Ponadto beta-karoten (pomarańczowy pigment występujący w owocach i warzywach) również może pomóc w poprawie elastyczności skóry.

Take it easy after a Caesarean section

Po cesarskim cięciu Twoje ciało będzie potrzebowało czasu na regenerację. Chociaż może być kuszące, aby powrócić do swojej normalnej rutyny zaraz po porodzie, ważne jest, aby odpocząć i dać organizmowi czas na samodzielne leczenie. Ważne jest również, aby pamiętać, aby zadzwonić do swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

W ciągu pierwszych kilku dni po cesarce będziesz potrzebowała pomocy w pracach domowych. Jeśli to możliwe, poproś przyjaciela lub krewnego o pozostanie na noc. Jeśli nie jest to możliwe, porozmawiaj ze swoją pielęgniarką środowiskową lub skontaktuj się z lokalnym oddziałem NCT. Mogą oni poinformować Cię o lokalnych grupach wsparcia i zaoferować praktyczną pomoc. Staraj się trzymać dziecko jak najbliżej swojego boku i unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, dopóki nie poczujesz się gotowa.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu głównym zmartwieniem nowej mamy jest powrót do zdrowia po zabiegu i zapewnienie, że jej ciało znów będzie dobrze wyglądać. Jednak ćwiczenia powinny być wykonywane tylko za zgodą jej lekarza. Poniższe ćwiczenia mogą pomóc kobiecie w powrocie do formy po zabiegu.

Przez kilka pierwszych dni po cesarce najlepiej unikać uciążliwych prac domowych, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nie należy również podnosić małych dzieci lub maluchów. Można je jednak nadal trzymać blisko ciała podczas czytania książki.

Ćwiczenia po sekcji powinny być lekkie i mało inwazyjne. Powinnaś zacząć od lekkich ćwiczeń, takich jak pływanie, pilates, delikatny jogging i ćwiczenia na siłowni o niskim oporze. Twój lekarz rodzinny może zasugerować, abyś odczekała co najmniej 12 tygodni przed rozpoczęciem ćwiczeń o dużej intensywności. Hormony wytwarzane po porodzie wpływają na stawy, dlatego ważne jest, aby zacząć od delikatnych ćwiczeń.

Urodzenie dziecka po cesarskim cięciu

Pierwsze kilka dni po cesarskim cięciu może być nieco przerażające. Możliwe jest uczucie odrętwienia i swędzenia skóry wokół blizny. Trwa to przez jakiś czas, ale u niektórych kobiet może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne jest, aby porozmawiać z położną o tym, czego się spodziewać. Powinna ona wiedzieć o wszelkich specjalnych instrukcjach, które masz. Niektóre kobiety uważają, że całe doświadczenie jest bardzo pozytywne, podczas gdy inne są rozczarowane i smutne. Jeśli czujesz się szczególnie przygnębiona, Twoja położna będzie mogła skierować Cię do doradcy.

W niektórych szpitalach procedura cesarskiego cięcia przebiega w sposób łagodny. Zmniejsza to ilość hałasu podczas zabiegu. Pozwala to również na kontakt matki i dziecka ze skórą, co pomaga w karmieniu piersią. Osoba wspierająca będzie mogła trzymać dziecko na sali operacyjnej. Łożysko zostanie usunięte, a pępowina przecięta. Zostanie podana blokada kręgosłupa lub znieczulenie zewnątrzoponowe, aby znieczulić dolną połowę ciała, tak aby matka mogła pozostać przytomna. Następnie chirurg zastosuje zastrzyk, aby zmusić macicę do skurczu. Wprowadzi również antybiotyki, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, a następnie zszyje skórę, mięśnie i tłuszcz z powrotem.

Plastyka brzuszka po cesarskim cięciu

Niektóre kobiety decydują, że po cesarskim cięciu chciałyby wykonać plastykę brzuszka, aby usunąć luźną skórę i przywrócić płaski brzuch. Jednak zabieg ten może być ryzykowny. Mięśnie w okolicy brzucha mogą się rozciągać po porodzie, a chirurg nie może ocenić ich szczelności podczas operacji. W związku z tym może usunąć zbyt dużo skóry lub za mało.

Po cesarskim cięciu pacjentki powinny odczekać co najmniej 6 miesięcy przed wykonaniem brzuszków. Ma to na celu danie ich ciału szansy na zagojenie się i odzyskanie sił po operacji. Ponadto daje to czas skórze brzucha na powrót do kształtu sprzed ciąży. Jest to dobre zarówno dla pacjentki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Po zabiegu podnoszenie ciężarów i aktywność fizyczna będą utrudnione, a pacjentka będzie musiała zachować spokój.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *