13 maja, 2024
Jaki jest odcień skóry człowieka - odpowiedź lekarzy

Jaki jest odcień skóry człowieka – odpowiedź lekarzy

Kolor skóry człowieka jest niezwykle zmienny i może się różnić na całym świecie. Może być ciemnobrązowy u niektórych Afrykanów, czerwony i żółty u północnych Europejczyków, a nawet żółtawo-różowy u australijskich Aborygenów. Nie istnieje jednak prawdziwie czarny lub biały odcień skóry. Jest to funkcja pigmentu, melaniny, która chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Melanina to pigment

Melanina chroni naskórek przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które mogą powodować przedwczesne starzenie się i uszkodzenia skóry. Melanina chroni również przed wolnymi rodnikami, rodzajem substancji chemicznej wytwarzanej, gdy promienie UV są absorbowane przez komórki. Wolne rodniki mogą uszkodzić skórę i prowadzić do raka i przedwczesnego starzenia się.

Melanina jest produkowana przez specjalne komórki skóry zwane melanocytami – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu colomedica.pl. Melanocyty zawierają organelle zwane melanosomami. To właśnie melanina produkowana przez te komórki nadaje kolor naszej skórze. Produkowana przez nas melanina jest ważna dla ochrony skóry przed promieniami UV, ale może również wychwytywać reaktywne rodniki tlenowe i uszkadzać DNA. Dlatego usuwanie melaniny ze skóry może być niebezpieczne.

Produkcja melaniny różni się u poszczególnych osób i może być czynnikiem zależnym od wieku i płci. U kobiet produkcja melaniny jest niższa niż u mężczyzn. Ponadto produkcja melaniny jest zależna od lokalizacji ciała. U osób z niską produkcją melaniny może rozwinąć się bielactwo, które prowadzi do białych plam na skórze. Stan ten jest bardziej powszechny u osób o ciemniejszej skórze. Ludzie z ekstremalnie niskim poziomem melaniny są nazywani albinosami.

Wczesna ludzkość wykształciła ciemny odcień skóry i ewoluowała, by żyć na zalanych słońcem sawannowych równinach Afryki. Melanina, która jest skoncentrowana nad jądrem komórek skóry, chroni ważne DNA przed uszkodzeniem przez promieniowanie. Wzmacnia również układ odpornościowy. Ludzie o ciemniejszej skórze są zazwyczaj zdrowsi i wyglądają młodziej ze względu na zwiększoną ochronę przed promieniami UV.

Chroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV

Kolor skóry jest ważnym czynnikiem w ochronie organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, a także wpływa na ryzyko wystąpienia raka skóry. Chociaż osoby o ciemniejszej skórze mają lepszą naturalną ochronę przed promieniami UVA i UVB, to nadal są narażone na pewne ryzyko. Ciemna skóra ma większe stężenie melaniny, pigmentu, który nadaje skórze kolor. Z kolei jasna skóra ma znacznie mniejszą zawartość melaniny i jest bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne.

Twoja skóra zawiera dwa rodzaje melaniny: eumelaninę i feomelaninę. Chociaż wszyscy ludzie mają mniej więcej taką samą liczbę melanocytów, osoby o ciemniejszej skórze mają więcej melaniny niż osoby o jaśniejszej skórze. Pigment ten chroni również Twoją skórę, pochłaniając niebieskie światło, zanim uszkodzi ono Twoje DNA. Ponadto melanina ma działanie antyoksydacyjne, zmniejszając powstawanie ROS lub wolnych rodników, które mogą uszkodzić Twoją skórę.

Możesz również chronić swoją skórę unikając całkowicie słońca. Jeśli często przebywasz na słońcu, wybieraj odzież, która zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV. Istnieje wiele marek drogich ubrań, które mogą pochwalić się wysokimi wskaźnikami UPF, ale nawet zwykła odzież oferująca ochronę może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo przed słońcem. Pamiętaj, że noszenie większej ilości warstw niekoniecznie zapewnia większą ochronę. W rzeczywistości ilość materiału, który blokuje promienie UV zależy od gęstości splotu. Im ciaśniejszy splot, tym mniej promieni UV może przeniknąć przez tkaninę.

Chociaż melanina pomaga chronić skórę przed promieniami UV, nie jest wystarczająca. W rzeczywistości dobry produkt z filtrem musi zapewniać podwójną ochronę przed promieniami UV. Codzienne nakładanie kremu z filtrem to kluczowy krok w ochronie skóry.

To nie jest substytut ochrony przeciwsłonecznej

Podczas gdy ciemniejsza skóra ma naturalny SPF na poziomie trzynastu, nie jest to wystarczająca ochrona przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Melanina w Twojej skórze chroni tylko przed niektórymi promieniami UVA, więc nadal musisz nosić krem z filtrem SPF 30 lub wyższym.

Używanie kremu z filtrem do ochrony skóry jest kluczowe latem, zwłaszcza dla osób kolorowych. Promienie ultrafioletowe są szkodliwe dla wszystkich rodzajów skóry. Promienie UV nie mają koloru i uderzają w każdą osobę z taką samą siłą. Z tego powodu, osoby o jaśniejszej skórze mogą być tak samo narażone na ryzyko jak osoby o ciemniejszej skórze.

Nie jest to stan sam w sobie

Kolor skóry człowieka zależy od kilku czynników, w tym od przepływu krwi do skóry, jej grubości i ilości obecnej w niej melaniny. Osoby o ciemniejszej skórze mają zazwyczaj więcej melaniny niż osoby o jasnej skórze. Kiedy produkcja melaniny spowalnia, kolor skóry może ulec zmianie. Powstałe w ten sposób białe plamy nazywane są plamami. Z czasem mogą one rozprzestrzeniać się na całe ciało.

Może być spowodowana reakcją alergiczną

U niektórych osób reakcje alergiczne mogą wpływać na kolor skóry. Mogą być łagodne lub ciężkie. Objawy mogą obejmować swędzenie i wysypkę. Mogą one również powodować obrzęk twarzy i mogą obejmować oczy i nos. Niektórzy ludzie mogą nawet stracić przytomność z powodu reakcji.

Wiele osób dostaje wysypki, gdy są uczulone na pewne substancje. Wysypki alergiczne rozwijają się zwykle po kontakcie skóry z daną substancją. Podczas gdy wiele osób ma klasyczną “wysypkę” w wyniku reakcji alergicznej, inni mogą mieć mniej poważne reakcje. W rezultacie mogą oni rozwinąć tolerancję na pewne substancje.

Reakcje alergiczne mogą również powodować zaczerwienienie, obrzęk lub plamy na skórze. Objawy te są spowodowane histaminą, substancją chemiczną produkowaną przez wyspecjalizowane komórki organizmu. Wywołuje ona reakcję alergiczną poprzez spowodowanie stanu zapalnego i obrzęku. Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc zmniejszyć objawy. W ciężkich przypadkach może pojawić się pokrzywka.

Może być spowodowana przez nowotwór

Nowotwory, które dotykają człowieka, mogą mieć różny wpływ na koloryt skóry. Podczas gdy większość nowotworów skóry jest związana z ekspozycją na słońce, niektóre mogą rozwijać się na obszarach ciała, które rzadko widzą światło. Czerniak, najbardziej niebezpieczny rodzaj raka skóry, dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Ludzie o jasnej skórze są bardziej podatni na tę chorobę, ale osoby o ciemniejszej skórze mogą nie zdawać sobie z niej sprawy, dopóki nie będzie za późno. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci o ciemnej skórze mają krótszy okres przeżycia niż osoby o jasnej skórze.

Oprócz koloru skóry, nowotwory skóry mogą również wpływać na długość życia danej osoby. Chociaż rak skóry występuje częściej u osób rasy kaukaskiej niż afroamerykańskiej, ludzie wszystkich ras są na niego podatni. Wiele osób błędnie uważa, że osoby o ciemniejszej skórze nie są zagrożone rakiem skóry. Jednak rak skóry u osób o ciemniejszej skórze jest często diagnozowany w późniejszym stadium, co może sprawić, że leczenie będzie znacznie trudniejsze i potencjalnie śmiertelne.

Ryzyko wystąpienia raka skóry u osób o jasnej skórze jest większe u osób białych niż u osób o ciemniejszej skórze. W skórze białych ludzi brakuje melaniny, co sprawia, że są oni bardziej wrażliwi na promieniowanie UV niż ich ciemniejsze odpowiedniki. Ludzie z ciemną skórą mają dwa razy więcej melaniny niż ci z jasną skórą, która chroni skórę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *