14 maja, 2024
Jakie są przyczyny zwiotczałej skóry? Jak mogę temu zapobiec?

Jakie są przyczyny zwiotczałej skóry? Jak mogę temu zapobiec?

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do zwiotczenia skóry, takich jak zanieczyszczenie środowiska, promienie UV i niezdrowa dieta. Wolne rodniki mogą powodować stany zapalne w organizmie i przedwczesne starzenie się skóry. Aby zneutralizować wolne rodniki, organizm musi spożywać odpowiednie ilości antyoksydantów. Przeciwutleniacze te znajdują się w pokarmach pochodzenia roślinnego – część ta została przygotowana przez zespół serwisu salon-ekspresja.pl. Pewne podejścia do stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu powstawania obwisłej skóry, w tym odpowiednia dieta, ćwiczenia i ekspozycja na słońce.

Ćwiczenia

Jednym z największych problemów, z jakimi boryka się wiele osób po utracie wagi, jest zwiotczała skóra. Problem ten dotyczy takich obszarów ciała jak ramiona, klatka piersiowa i brzuch. Wiele osób decyduje się na zabieg chirurgiczny, aby napiąć skórę, ale ta opcja nie jest odpowiednia dla wszystkich. Ponadto, niektórzy ludzie nie chcą wydawać pieniędzy lub czasu na operację. Na szczęście istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby pozbyć się obwisłej skóry po utracie wagi.

Jednym z ćwiczeń, które może pomóc w napięciu skóry na szyi jest zgięcie szyi. Polega ono na ściąganiu łopatek do tyłu przy jednoczesnym przyciąganiu podbródka w kierunku klatki piersiowej. Ćwiczenie to poprawia zakres ruchu i zapobiega zwiotczeniu skóry poprzez wzmocnienie szyi i ramion. Łagodzi również sztywność i poprawia krążenie.

Ćwiczenia mogą również pomóc w uzyskaniu beztłuszczowej masy mięśniowej, co może pomóc w uzyskaniu szczuplejszego wyglądu. Zwiększają również ogólne spalanie kalorii przez organizm, nadając mu bardziej zdefiniowany kształt. Możesz spróbować użyć hantli, aby zwiększyć napięcie mięśniowe w tych obszarach. Waga hantli od trzech do 25 funtów jest idealna.

Innym ćwiczeniem, które możesz wykonać, aby napiąć skórę, jest pozę baby bird. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie szyi, szczęki i twarzy. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy ćwiczyć to ćwiczenie 10 razy.

Dieta

Jeśli chcesz schudnąć bez obwisłej skóry, możesz spróbować kilku opcji diety i ćwiczeń. Ćwiczenia to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni pod skórą i wzmocnienie całego ciała. Podczas odchudzania mięśnie zazwyczaj stają się cieńsze, więc trening oporowy może pomóc zastąpić utraconą masę. Pomoże również ujędrnić skórę, co jest szczególnie korzystne, jeśli masz obwisłą skórę. Oprócz wykonywania treningu siłowego, możesz również spróbować treningów interwałowych o wysokiej intensywności firmy 8fit.

Dobra dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw. Skóra potrzebuje dużo energii do produkcji kolagenu i utrzymania elastyczności. Brak energii może prowadzić do zwiotczenia skóry i przedwczesnego starzenia się. Przyjmowanie suplementów kolagenowych może pomóc w zastąpieniu utraconego kolagenu. Można je znaleźć w formie proszku, kapsułek lub tabletek. Badania wykazały, że suplementacja kolagenem może poprawić elastyczność skóry. Spożywanie antyoksydantów i witaminy C może również pomóc Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwiotczałej skóry.

Jeśli straciłaś dużą ilość kilogramów, jesteś bardziej narażona na obwisłą skórę. Po utracie wagi skóra rozciąga się, co powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny. Może się to również zdarzyć po ciąży lub porodzie. Kolejnym czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek i obwisłej skóry jest nadmierna ekspozycja na słońce. Określa się to mianem fotostarzenia.

Ekspozycja na słońce

Obwisła skóra jest częstym problemem i może sprawić, że będziesz wyglądać na starszą niż jesteś. Proces starzenia się uszkadza komórki skóry poprzez zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto, nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że skóra stanie się skórzasta. Możesz jednak nie zauważyć skutków nadmiernej ekspozycji na słońce od razu. Z czasem będzie się tylko pogarszać. Chociaż ekspozycja na słońce jest jedną z głównych przyczyn zwiotczenia skóry, może to być również wynikiem uwarunkowań genetycznych.

Zbyt duża ekspozycja na słońce może spowodować poważne uszkodzenia skóry. Najlepiej jest ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne w godzinach 10-16. Noś odzież ochronną i okulary przeciwsłoneczne, aby zminimalizować uszkodzenia słoneczne. Dobrym pomysłem są również kremy z filtrem. Pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem, jeśli planujesz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas.

Promienie UV pochodzące ze słońca uszkadzają włókna w skórze. Powoduje to uszkodzenie kolagenu i elastyny, co powoduje wiotczenie i rozciąganie skóry. Sprawia również, że skóra jest bardziej podatna na siniaki i dłużej się goi. Dodatkowo, ekspozycja na słońce może prowadzić do problemów wokół oczu.

Długotrwała ekspozycja na promienie UV może również przyczynić się do pojawienia się melasmy, czyli szarobrązowego stanu skóry. Może również zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Oprócz melasmy, ekspozycja na słońce może również powodować rogowacenie aktyniczne, które prowadzi do powstania woskowego wyglądu. Wreszcie, może powodować pęknięte naczynia krwionośne, które wyglądają jak lekkie oparzenia.

Zespół Ehlersa-Danlosa

Obwisła skóra jest jednym z charakterystycznych objawów zespołu Ehlersa-Danlosa, choroby genetycznej. Osoby z tym zespołem mają obwisłą skórę, mały podbródek i niebieską twardówkę. Skóra jest często cienka i podatna na rozdarcia. Ponadto, skóra ma tendencję do powolnego gojenia się. Leczenie obejmuje operacje i leki.

Ta genetyczna choroba jest spowodowana wadliwą biosyntezą kolagenu. Kolagen jest niezbędny do zapewnienia wytrzymałości i elastyczności tkanek ciała. Jednak wady genetyczne mogą powodować rozpad tego białka, co skutkuje obwisłą skórą. Ta choroba skóry wpływa również na naczynia krwionośne i narządy.

Objawy zespołu Ehlersa-Danlosa mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkiego. Obejmują one częste podwichnięcia stawów, częste siniaki i ból. Wielu pacjentów z tym schorzeniem doświadcza chronicznego bólu, który jest fizycznie i psychicznie wyniszczający.

W niektórych przypadkach zwiotczała skóra może być dość widoczna, np. na twarzy. Na czole często pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Powieki również mogą wykazywać oznaki zwiotczenia skóry. Osoba cierpiąca na to zaburzenie może być również podatna na chłoniaka skórnego T-komórkowego, który powoduje ziarniniakowe zwiotczenie skóry. W większości przypadków stan ten jest nieodwracalny i nie ma dostępnych zabiegów, które mogłyby mu pomóc.

Utrata wagi

Jeśli chcesz pozbyć się obwisłej skóry, czas zacząć zdrowiej się odżywiać. Jedzenie większej ilości białka pozwoli utrzymać skórę napiętą, ponieważ pomaga budować kolagen, białko, które pomaga wspierać strukturę skóry. Jedzenie większej ilości pokarmów bogatych w białko pomoże Ci również ograniczyć zachcianki na niezdrowe jedzenie. Twoje posiłki powinny składać się z białka, tłuszczu i warzyw. Mięso, ryby i owoce morza są dobrym źródłem białka.

Zbyt szybka utrata wagi może jednak spowodować zwiotczenie skóry. Nawet jeśli masz szczęście stracić tylko kilka kilogramów, może to być wystarczające, aby pozostawić cię z luźną skórą. Dieta to złożony proces, więc nie spodziewaj się, że z dnia na dzień pozbędziesz się obwisłej skóry. Zamiast tego znajdź holistycznego trenera żywienia, który pomoże Ci przerwać cykl diety.

Powolna, stopniowa utrata wagi to najlepszy sposób na zmniejszenie obwisłej skóry. Najlepiej, jeśli będziesz tracić od jednego do dwóch kilogramów tygodniowo, aby Twoja skóra miała czas na dostosowanie się do zmian. Nie chcesz stracić zbyt wiele w krótkim czasie, ponieważ spowoduje to utratę tkanki tłuszczowej i wody zamiast tłuszczu.

Drastyczna utrata wagi może również doprowadzić do powstania rozstępów. Jeśli skóra jest minimalnie zwiotczała, może wrócić do normalnego kształtu, ale jeśli jest nadmiernie rozciągnięta, jej naprawa może wymagać operacji plastycznej. Utrata wagi powinna być stopniowa i konsekwentna, a także połączona z treningiem siłowym i właściwym odżywianiem.

Nieaktywny tryb życia

Obwisła skóra to częsty problem, ale można mu zapobiec. Zbilansowana dieta pomoże utrzymać napięcie skóry, a ćwiczenia i trening siłowy wzmocnią mięśnie, które podtrzymują skórę. Osoby, które nie ćwiczą, mają zwykle luźną skórę, co przyczynia się do przedwczesnych uszkodzeń komórek i stanów zapalnych.

Nadwaga, zwłaszcza u kobiet, może negatywnie wpływać na skórę. Nadwaga może zwiększać ryzyko rozwoju trądziku hormonalnego i nasilać inne problemy skórne. Prowadzi również do zwiększenia produkcji sebum, które zatyka pory i wyzwala trądzik oraz zaskórniki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *