27 lipca, 2024
Jak zapobiegać starzeniu się skóry

Czy noszenie biustonosza powoduje raka piersi?

Od dawna istnieje mit, że noszenie biustonosza powoduje raka piersi. Chociaż mit ten utrzymuje się, środowisko medyczne nie doszło jeszcze do żadnych rozstrzygających wniosków. Niektórzy eksperci twierdzą, że twierdzenia te są bezpodstawne. Niemniej jednak niektóre kobiety twierdzą, że noszenie ciasnych, dopasowanych biustonoszy z fiszbinami może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Twierdzą one, że biustonosze te uciskają układ limfatyczny piersi, powodując uwięzienie toksyn w tkance piersi.

Biustonosze z fiszbinami

Chociaż plotka o tym, że noszenie biustonoszy z fiszbinami powoduje raka piersi, krąży od ponad 20 lat, twierdzenie to nadal pozostaje w dużej mierze nieudowodnione. Lekarz Laura Hutchins, specjalista w dziedzinie raka piersi, mówi, że twierdzenie to jest zasadne, chociaż nie ma wystarczających dowodów, aby je poprzeć. Uważa jednak, że kobiety noszące staniki z fiszbinami mogą zwiększyć swoje ryzyko, ponieważ staniki te mogą utrudniać przepływ limfy i powodować uwięzienie toksyn w tkance piersi.

Badanie przeprowadzone na 1500 kobietach nie wykazało bezpośredniego związku między noszeniem biustonoszy z fiszbinami a rakiem piersi. Naukowcy zadawali kobietom pytania dotyczące używania przez nie bielizny, takie jak rozmiar miseczki i liczba noszonych biustonoszy z fiszbinami. Pytali również, ile miały lat, gdy po raz pierwszy zaczęły nosić biustonosze.

Kilka różnych czynników może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi. Wiele badań łączy palenie papierosów i spożywanie alkoholu z rozwojem raka piersi. Inne czynniki mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka, jednak nie udowodniono, że palenie i otyłość powodują tę chorobę. Osoby chore na raka piersi zachęca się do konsultacji z lekarzem lub do przeprowadzenia własnych badań przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.

Chociaż w badaniu nie stwierdzono związku przyczynowego między używaniem biustonosza z fiszbinami a rakiem piersi, stwierdzono związek między noszeniem ciasnego biustonosza a wzrostem ryzyka raka piersi. Oprócz czasu spędzonego na noszeniu biustonoszy, im wyższy procent rozciągliwości, tym większe ryzyko raka piersi.

Rozciągliwość stanika

W najnowszym badaniu naukowcy stwierdzili, że noszenie ciasnego stanika wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Kobiety, które nosiły ciasny stanik przez ponad osiem godzin dziennie, były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby. Jednak kobiety, które noszą biustonosz z fiszbinami, mogą nie być tak podatne.

Rozciągliwość stanika może również zakłócać drenaż limfatyczny, który jest głównym procesem w organizmie usuwającym toksyny i produkty odpadowe. Może to prowadzić do nagromadzenia tych substancji w krwiobiegu, zwiększając ryzyko rozwoju raka piersi. Chociaż te odkrycia są niepokojące, American Cancer Society podkreśla, że nie ma naukowych dowodów na to, że ciasne staniki powodują raka piersi. W rzeczywistości badanie z 2014 r. przeprowadzone na 1 513 kobietach po menopauzie również nie wykazało żadnej korelacji między rozciągliwością biustonosza a rakiem piersi.

Jednak korzyści i wady noszenia biustonosza są nadal tematem debaty. W jednym z badań, przeprowadzonym we Francji, wzięło udział 330 kobiet w wieku od 18 do 35 lat. Naukowcy zauważyli, że kobiety, które zdecydowały się na noszenie biustonosza, miały naturalny siedmiomilimetrowy wzrost, jędrniejsze piersi i mniej widoczne rozstępy.

Naukowcy stwierdzili również, że kobiety z rakiem piersi nosiły ciaśniejszy biustonosz niż te bez raka piersi, ale różnica była niewielka. Zauważyli również, że obecność metalowych fiszbin była czynnikiem zwężającym. Jednak związek między nimi nie był znaczący.

Godziny noszenia

Godziny noszenia biustonosza mogą być czynnikiem rozwoju raka piersi. W pewnym badaniu naukowcy znaleźli związek między godzinami noszenia a ryzykiem rozwoju raka piersi. Według badania kobiety, które noszą biustonosz ponad dwie godziny dziennie, mają większe ryzyko rozwoju raka piersi. Oprócz noszenia biustonosza, rak piersi jest często związany z alkoholem, otyłością i paleniem.

W badaniu przeprowadzono wywiady z 1000 kobietami z rakiem piersi i 500 kobietami bez tej choroby. Lekarze zbadali historię raka piersi każdej kobiety, styl życia i nawyki noszenia biustonosza. Pomimo wyników badań naukowcy stwierdzili, że nie ma dowodu na to, że używanie biustonoszy powoduje raka piersi.

W badaniu stwierdzono również, że kobiety w krajach rozwiniętych mają osiem razy większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety w krajach rozwijających się. Różnica ta może wynikać z faktu, że rak piersi występuje częściej u młodych kobiet w krajach rozwiniętych niż w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych kobiety częściej karmią piersią przez długi okres czasu i mają wiele dzieci. Oznacza to, że ilość estrogenów, które stymulują niedojrzałą tkankę piersi, jest znacznie zmniejszona. Nie jest jednak jasne, jak długo należy nosić biustonosz, aby uniknąć ryzyka rozwoju raka piersi.

Badanie było ograniczone przez fakt, że z uczestniczkami przeprowadzono wywiady po zdiagnozowaniu u nich raka piersi. Mogło to prowadzić do błędu pamięciowego (recall bias). Do badania włączono jedynie kobiety, które nosiły biustonosze przez co najmniej dwanaście godzin dziennie. Dlatego do ustalenia wyraźniejszego związku może być potrzebne prospektywne badanie kohortowe.

Możliwe czynniki zakłócające raka piersi

Ostatnie doniesienia medialne sugerują, że biustonosze mogą zwiększać ryzyko raka piersi. Niektórzy uważają, że biustonosze utrudniają odprowadzanie i krążenie płynów limfatycznych, co może przyczyniać się do rozwoju choroby. Istnieje jednak niewiele wiarygodnych badań potwierdzających to twierdzenie. W jednym z badań, badaniu typu case-control przeprowadzonym w 1991 roku, odnotowano nieistotne statystycznie 2-krotne zwiększenie ryzyka u kobiet przed menopauzą, które nosiły biustonosz, ale nie odnotowano zwiększonego ryzyka u kobiet po menopauzie.

W innym badaniu stwierdzono związek między godzinami spędzonymi na noszeniu biustonosza a ryzykiem wystąpienia raka piersi. Wykazano również, że im dłuższy czas noszenia biustonosza, tym większe ryzyko. Jednak związek ten był silny tylko u kobiet, które nosiły biustonosze przez kilka dni w tygodniu. W badaniu stwierdzono również, że kobiety, które śpią w stanikach, mają znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.

Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na związek między noszeniem biustonoszy a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Niektóre z tych czynników są niemodyfikowalne lub nie można ich kontrolować. Na przykład otyłość może mieć wpływ na wyniki badań. Chociaż w trzech badaniach podjęto próbę kontroli otyłości, wyniki są niespójne. Status społeczno-ekonomiczny może również wpływać na wybór stylu biustonosza przez kobietę.

Pomimo braku bezpośredniego związku między używaniem biustonoszy a rakiem piersi, inne czynniki, takie jak palenie papierosów i używanie alkoholu, zostały powiązane z tą chorobą. Związek między nimi został zakwestionowany przez wielu ekspertów medycznych. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy używanie biustonoszy ma związek przyczynowy z rakiem piersi.

Brak udowodnionego związku między noszeniem biustonosza a rakiem piersi

Nie ma udowodnionego związku między noszeniem biustonosza a rozwojem raka piersi. W najnowszym badaniu pochodzącym z Fred Hutchinson Cancer Research Center nie stwierdzono związku między noszeniem biustonosza a ryzykiem rozwoju choroby. Badanie to ma jednak swoje ograniczenia, w tym fakt, że obejmowało jedynie kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi. Lepszym sposobem na zbadanie związku między noszeniem biustonosza a rozwojem raka piersi byłoby prospektywne badanie kohortowe.

Chociaż rak piersi nie jest spowodowany noszeniem biustonosza, istnieje wiele innych czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Jednym z tych czynników ryzyka jest występowanie raka piersi w rodzinie. Innym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi jest noszenie biustonosza z metalowymi lub plastikowymi miseczkami. Pomimo czynników ryzyka związanych z noszeniem biustonosza, ryzyko rozwoju raka piersi jest nadal niskie.

W badaniu, które objęło 1500 kobiet, naukowcy nie znaleźli związku między noszeniem biustonosza a rakiem piersi. Przeprowadzili oni wywiady z kobietami na temat ich przyzwyczajeń dotyczących bielizny, w tym rozmiarów miseczek, tego, czy noszą biustonosz z fiszbinami oraz jak długo noszą biustonosze. Ponadto zapytali również, ile razy kobieta nosiła biustonosz w ciągu swojego życia.

Istnieją powszechne obawy dotyczące związku między noszeniem biustonosza a rakiem piersi. Niektórzy eksperci uważają, że biustonosze z fiszbinami przyczyniają się do rozwoju raka piersi, ponieważ utrudniają przepływ płynu limfatycznego. Teoria ta została jednak obalona przez czołowych ekspertów w dziedzinie nowotworów. Jest to w dużej mierze kwestia osobistego wyboru.

Ograniczenia badania Freda Hutchinsona

Ograniczenia badania raka Freda Hutchinsona wciąż nie są w pełni poznane, ale niektóre wstępne wyniki są obiecujące. Badanie było finansowane przez GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology, a badacze stwierdzili, że sotrovimab zmniejszał ryzyko hospitalizacji i zgonu w porównaniu z placebo. Lek podawano w formie wlewu dożylnego w warunkach ambulatoryjnych.

W badaniu wykorzystano dane z dużych kohort. Dzięki temu naukowcy mogą zbadać kwestie etiologiczne, takie jak to, czy szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu raka. Wyniki są wykorzystywane do opracowywania metod leczenia nowotworów i badania wpływu tych metod. Badacze uczestniczą również w dużych krajowych badaniach zespołowych, które stanowią pomost między naukami podstawowymi a badaniami klinicznymi.

Dokonano przeglądu ujawnienia interesów finansowych i działalności zewnętrznej. Zespół badawczy w Fred Hutch spełnia wymagania PHS dotyczące zgłaszania konfliktu interesów i jest zobowiązany do ujawnienia każdego nowo zidentyfikowanego konfliktu interesów przez badacza. Jest również zobowiązany do publicznego udostępnienia informacji o konflikcie interesów.

Dr Jesse Bloom z Fred Hutch Cancer Research Center opublikował preprint na bioRxiv, szczegółowo opisując, jak znalazł usunięte sekwencje SARS-CoV-2. Naukowcy przeanalizowali również wiązanie tych usuniętych sekwencji z ACE2, podstawowym miejscem infekcji wirusa u ludzi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *