16 czerwca, 2024
Jak leczyć piersi po operacji

Jak leczyć piersi po operacji

Po operacji zmniejszenia piersi może wystąpić pewien obrzęk, zwany obrzękiem. Dotyczy to głównie piersi, ale może również dotyczyć ściany klatki piersiowej, barku i ramienia. Jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu sześciu do ośmiu tygodni – informacja ta jest zasługą autora strony https://detoxedhome.pl. W krótkim okresie noszenie podtrzymującego biustonosza pomoże zmniejszyć obrzęk. Jeśli nie ustępuje, należy porozmawiać z pielęgniarką zajmującą się leczeniem piersi.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny po operacji piersi jest złożonym zaburzeniem o wielu przyczynach. Chociaż biopsja węzła chłonnego pachowego i mastektomia to dwie najczęstsze przyczyny obrzęku limfatycznego, stan ten może wystąpić również po innych zabiegach. Pozostały układ limfatyczny zostaje zaburzony i gromadzi się bogaty w białko płyn śródmiąższowy, sprzyjając gromadzeniu się wody. Pozostała tkanka traci również swoją integralność strukturalną, a w zmienionym chorobowo miejscu odkłada się kolagen i tkanka włóknista.

Obrzęk limfatyczny po operacji piersi dotyczy co roku milionów amerykańskich pacjentek, które przeżyły raka. Jest on szczególnie częsty po operacji raka piersi, ponieważ limfa jest zmuszona pokonać najdalszą drogę od guza, aby dotrzeć do węzłów chłonnych pod pachą. W rezultacie, limfa w tych miejscach jest bardziej narażona na zewnętrzne obciążenia, w tym skaleczenia, ciepło i obciążenie.

Zarządzanie bólem

Celem zarządzania bólem jest zmniejszenie bólu do wielkości tolerowanej przez pacjenta. Leki przeciwbólowe są podawane, aby pomóc kontrolować poziom dyskomfortu. Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić jak największą kontrolę bólu przy jak najmniejszej ilości leku, minimalizując jednocześnie działania niepożądane. Jednak ból bólowi nie zawsze równy, a do osiągnięcia pożądanego poziomu komfortu może być potrzebne zastosowanie różnych zabiegów. W wielu przypadkach wystarczą środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Ból, którego doświadczają pacjentki po operacji piersi nie jest niczym niezwykłym i zazwyczaj jest przejściowy. Jeśli jednak trwa dłużej niż tydzień, może być bardzo niekomfortowy. Z tego powodu ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Ważne jest również, aby odpoczywać i jeść mdłe jedzenie.

Spanie w pozycji pionowej

Chociaż spanie w pozycji pionowej nie jest Twoją naturalną pozycją po operacji piersi, pozycja ta pomoże Twoim piersiom lepiej się zagoić i zminimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych. Niektóre źródła internetowe sugerują spanie na plecach przez cztery do sześciu tygodni po operacji piersi, ale powinno się to odbywać tylko przez około osiem tygodni. Aby ułatwić tę pozycję, użyj poduszki w kształcie litery V, często nazywanej poduszką ciążową. Dodatkowo umieść małą poduszkę pod dolną częścią pleców dla wsparcia. Spanie na plecach pomoże Ci również uniknąć przewracania się na bok w nocy.

Po operacji piersi może być Ci trudno przestawić się na spanie w pozycji wyprostowanej, ale jest to najlepszy sposób na szybkie gojenie. Spanie na boku może spowodować, że nacięcia będą krwawić bardziej niż powinny, co może być niewygodne i spowolnić proces gojenia. Podobnie, spanie na boku może podrażniać nowo powstałe piersi. Zastrzyki z lidokainy

Zastrzyki z lidokainy do piersi po operacji są nie tylko pomocne w odrętwieniu tego obszaru, ale mogą również zmniejszyć ból pacjenta. Wykazano, że zastrzyki te są bezpieczne i skuteczne u pacjentek z rakiem piersi. W jednym z badań stwierdzono, że podskórne wstrzyknięcie lidokainy znacznie zmniejszyło ból u chorych na raka piersi i nie wpłynęło na wizualizację węzłów chłonnych.

Badacze przeprowadzili randomizowane badanie wśród pacjentek z rakiem piersi, które przeszły pierwotną resekcję guza piersi. Losowo przydzielili kobiety do otrzymania 2% lidokainy lub zwykłej soli fizjologicznej. Próbki krwi kobiet były pobierane 30 minut przed zabiegiem, bezpośrednio po usunięciu guza oraz 24 i 48 h później. Dodatkowo pobrano próbki krwi obwodowej i przeanalizowano je za pomocą cytometrii przepływowej. Pacjenci otrzymali również kwestionariusz przed i po operacji, aby zmierzyć ich jakość powrotu do zdrowia.

Biustonosze chirurgiczne

Biustonosze pooperacyjne są niezbędne, aby pomóc Ci wrócić do zdrowia po operacji. Zapewniają one takie samo wsparcie jak biustonosze z fiszbinami, ale są oddychające, dzięki czemu proces powrotu do zdrowia jest bardziej komfortowy. Biustonosze pooperacyjne są dostępne w różnych stylach, od tych, które nie podtrzymują zbytnio piersi, do tych, które to robią. Wybór odpowiedniego dla Ciebie zależy od Twojego typu ciała i zabiegu chirurgicznego.

Niektóre biustonosze pooperacyjne są pozbawione drutów i posiadają kieszonki na dreny. Pomagają one zmniejszyć ból związany z obecnością drenów na skórze. Biustonosze bez drutów posiadają również regulowane zapięcia na haftki, miękką bawełnianą wyściółkę i podtrzymujące paski pod biustem.

Poduszki klinowe

Poduszki klinowe mogą pomóc pacjentkom po operacji piersi spać na boku. Nachylenie pomaga im obniżyć kończyny podczas snu, co jest idealne do zmniejszenia obrzęku i zasinienia. Niektóre pacjentki używają poduszki klinowej za głową i górną częścią pleców, podczas gdy inne układają poduszki pod pachami.

Poduszki klinowe są również skuteczne dla osób, które przeszły operację kręgosłupa, ponieważ pomagają utrzymać głowę w pozycji uniesionej i zmniejszają ból w dolnej części pleców spowodowany leżeniem na plecach. Zapobiegają również przewracaniu się we śnie, co jest częstym efektem ubocznym po operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *